Peníze za ně chce přesunout do nákladné péče. Řekl to dnes na semináři, kde své záměry popsal. Vláda by měla návrh dostat do konce dubna.

Podle ministrova náměstka Pavla Hroboně Češi v Evropě "jednoznačně vedou" v počtu návštěv lékaře za rok. Zajdou k němu třináctkrát, což je dvojnásobek průměru EU. Hroboň uvedl, že lékaři v Česku tak mají na pacienty méně času. Česko je také na prvním místě žebříčku v počtu vyzvednutých balení léků. "Průměrný senior užívá devět léků," zdůraznil Hroboň.

Uvedl, že do lékáren ročně lidé vrátí prošlá a nespotřebovaná léčiva za dvě miliardy korun. Podle odhadů vůbec nevrátí a rovnou vyhodí medikamenty za čtyři až deset miliard. ČR je pak na čtvrtém místě v EU v počtu hospitalizací. Místo toho, aby se počet dní strávených v nemocnicích zkracoval a nemocní byli léčeni spíš ambulantně, pobyt ve zdravotnických zařízeních se prodlužuje.

Podle ministrova návrhu by lidé měli za návštěvu u lékaře platit 30 korun. Stejnou částku dají za výdej léku. Den v nemocnici, léčebně či lázních je má přijít na 60 korun. Za pohotovost pak uhradí 90 korun. Poplatky nebudou lidé platit za preventivní prohlídky, hemodialýzu, laboratorní a diagnostická vyšetřeení a vyšetření krve, krevní plazmy a kostní dřeně. Poplatky se nebudou týkat ani dětí do tří let a lidí, kterým soud nařídil ochrannou léčbu či jsou v karanténě kvůli infekci.

Spolu s doplatky na léky by celková částka, pro kterou budou lidé muset ročně do peněženky sáhnout, neměla překročit 5000 korun. Vyšší částky nyní platí zhruba 150.000 až 200.000 lidí. Dodržení limitu by měly sledovat a vyhodnocovat každé čtvrtletí zdravotní pojišťovny. Pokud by byl překročen, pacientovi by částku nad stanovenou hranici vrátili. Lidé by měli potvrzení za platbu od lékařů dostávat na vyžádání, ne automaticky.

Podle Julínka nepředstavují poplatky reformu, ale jsou jen jedním z jejích opatření. Ročně by do zdravotnictví mohly přinést tři až čtyři miliardy korun. Pokud by se nynější systém nezměnil, v roce 2015 by ve zdravotnictví mohlo chybět 30 miliard korun, uvedl ministr.