ODS se nelíbí, že malé koaliční strany požadují, aby z placení byly vyjmuty například děti nebo senioři. Zatím se dospělo k dohodě, že se zdravotnická komise opět sejde 15. května. Dostali jsme za úkol namodelovat, jaký dopad na systém by měly návrhy koaličních partnerů,“ uvedl po jednání náměstek ministerstva zdravotnictví Pavel Hroboň. Ministerstvo by za měsíc mělo též představit analýzu dopadů zavedených poplatků na jednotlivé skupiny obyvatel.

Lidovci i zelení šli na jednání především se záměrem navrhnout osvobození dětí z placení poplatků. Zelení jsou přitom odhodláni vyjednat výjimku alespoň dětem do tří let. „Jinak by šlo o selhání ve vyjednávání,“ uvedla Džamila Stehlíková. Lidovci zase chtějí, aby poplatky nemuseli platit děti do 18 let a důchodci nad 70 let. ODS je naproti tomu proti změnám v systému poplatků. „Spíše hledáme cesty, jak například rodinám či seniorům kompenzovat výdaje přes sociální systém,“ míní předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

Poplatky ještě ale může jako protiústavní zrušit Ústavní soud. Ve středu kvůli nim soudci vyslýchali premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Nakonec soud jednání odročil na neurčito. Přitom jednoznačné stanovisko soudců se podle předsedy soudu Pavla Rychetského nerýsuje. Zejména Julínek se nevyhnul ostrým otázkám. Snažil se například soudce přesvědčit o regulačních účincích poplatků například na rodiče, jež mají děti v inkubátoru.

„A to je mají z inkubátoru vyndat?“ nevěřícně reagoval Rychetský a dále se dotázal, zda poplatek má regulační účinek například i u lidí v komatu. „Má jej nepochybně, protože působí psychologicky na celou populaci,“ řekl Julínek a v sále to zašumělo. S obtížemi ministr vysvětloval, proč má pacient platit za každou položku na receptu.

„On nemá přece možnost volby. Druhá možnost je recept zahodit, spálit,“ tlačil na odpověď Rychetský. Julínek reagoval poukazem na účelové návštěvy pacientů, aby získali léčiva. „Chcete tedy prostřednictvím pacientů tlačit na lékaře, aby tolik léků nepředepisovali,“ komentoval odpověď Rychetský. Soudce Jiří Nykodým zase několikrát opakoval otázku, za co se zdravotnickému zařízení platí 30 korun. „Platí se regulační poplatek, ne za co,“ odpovídal Julínek. „Platím tedy za nic?“ odtušil Nykodým.