"Sociální demokracie v Praze se nedostala ani na jednu radnici ani do zastupitelstva hlavního města, což je samozřejmě drtivá prohra," uvedl Landovský. Doplnil, že ČSSD má v Praze zhruba 2000 členů, a pokud by každý oslovil osm lidí, strana by bez problémů překročila pětiprocentní práh pro zvolení do zastupitelstva.

Volební štáb ODS. Předseda strany Petr Fiala. Vpravo místopředsedkyně Alexandra Udženija
Pražská remíza. Volby těsně vyhrála ODS, ale primátora zřejmě budou mít Piráti

"Je to dané tím, že ta značka místo aby táhla, tak prostě nepřitahuje. V Praze to není o jednom tématu, ani o jednom člověku," míní. Fakt, že strana pohořela ve všech městských částech, podle něj dokazuje, že jde o hlubší problém. "Ukazuje to, že značka sociální demokracie je minimálně v Praze v těžké krizi, kterou bude docela obtížné překonat," míní syn slavného herce a disidenta Pavla Landovského, zvaného "Lanďák".

"Já osobně jsem věnoval kampani opravdu maximum energie, invence a času a přesvědčil jsem opravdu hodně lidí," řekl mladý "Lanďák" a dodal, že o tom svědčí i počet preferenčních hlasů, které obdržel.

Čekání na výsledky voleb ve štábu Pirátské strany na lodi Cargo  Gallery. Na snímku Ivan Bartoš.
Praha sobě a Piráti zabodovali také v boji o radnice. ODS uhájila tradiční bašty

Do budoucna podle Landovského sociální demokracie musí pracovat na aktivní členské základně, profilaci strany pro cílového voliče, kterým je střední třída a zaměstnanci, a také na hledání atraktivních témat. Landovský zároveň poděkoval všem voličům, kteří straně dali hlasy, a poblahopřál vítězům voleb. "Budeme velmi bedlivě sledovat, jak bude nová koalice na magistrátu plnit svoje sliby," řekl.

Ve volbách na pražský magistrát v roce 2014 dostala sociální demokracie 10,4 procenta a získala osm mandátů v 65členném zastupitelstvu. Poslední čtyři roky byla strana součástí pražské vládní koalice, její zástupci měli v radě na starosti dopravu, sociální služby či školství. Letos volební zisk ČSSD ve volbách na magistrát nedosáhl ani tří procent.

Zahájení volební kampaně ČSSD v Praze - Jan Hamáček a Jakub Landovský.
ČSSD zahájila kampaň v metropoli. Slibuje třeba MHD zdarma pro všechny Pražany