„Zatím je brzy na hodnocení, je teprve březen, ale zájem je velký, podobný jako v předchozích letech. Volají, ptají se, i když někteří ještě váhají,“ tvrdí Pavel Botek alias Boťas, který provozuje dětský tábor v Boněticích na Tachovsku.

I on musel cenu pobytů zvýšit. „Ale jen velmi mírně, o to nejnutnější, rozhodně nechci vyšší náklady přenášet směrem k rodičům. Jenže drobná úprava cen byla nutná, násobně víc stojí energie, velkou položkou je i cena jídla. Za suroviny zaplatíme jednou tolik, nechceme totiž jít cestou snižování kvality pokrmů,“ vysvětluje zkušený organizátor, které tábory pořádá už čtvrtstoletí.

Letní tábor. Ilustrační snímek
Děti na táborech nejsou pojištěné. Rodiče to neřeší a zadělávají si na problémy

„Přímo v Boněticích působíme 22 let. A jsme zde moc spokojeni,“ vypráví. Nedokáže si představit, že by s tím přestal. „Kvůli dětem, jsou strašně nadšené. Z těch, co jezdily jako malí špunti jsou dnes vedoucí. Mají zážitky na celý život,“ usmívá se.

Jeho cílem je přiblížit dětem soužití s přírodou, naučit je i samostatnosti. „Tohle za poslední roky mění. Současné děti jsou od přírody více odtržené, nemají takové znalosti, jak ty před dvaceti lety. Víc je zajímají mobily. I proto považuji za důležité, je naučit, jak se k přírodě chovat,“ říká Botek.

Fungování bez rodičů

V něčem se ale děti nemění. „Když děláme ukázky zásahů integrovaného záchranného systému, mají oči navrch hlavy,“ směje se.

Letní tábory jsou podle něj důležité i z toho důvodu, že se děti naučí fungovat bez rodičů, jsou samostatnější a dokáží řešit problémy. „Samozřejmě pro ně musíte uspořádat zábavný program. Mimo jiného máme i letní kino či různá kulturní vystoupení. Často k nám jezdí Bára Zemanová, léta naše vedoucí, teď popová hvězda,“ vypráví.

Rodina - Ilustrační foto
Děti z příjmově silnějších a úplných rodin jsou šťastnější, uvádí výzkum

Pro rodiče, kteří vybírají pro své děti tábor, má několik doporučení. První z nich je dobře prozkoumat historii tábora. „Podívat se, jak dlouho jsou na trhu, pak zjistit, jaký program pro děti organizují. Dobré je i prozkoumat zázemí ubytování, nabídku jídla. Zjistit, jak probíhá komunikace s rodiči, fajn je prohlédnout si videa z táborového života, které jsou na stránkách táborů k dispozici,“ doporučuje Pavel Botek.

A těm, kteří chtějí poslat svou ratolest na tábor vůbec poprvé, přidává radu. „Je fajn, aby na tábor dítě poprvé jelo s nějakým kamarádem. Aby se mělo o koho opřít, to je pak záruka úspěchu,“ uzavírá.