Karnevalový průvod hrdosti se v Praze koná už počtvrté. Poprvé prošel centrem hlavního města v roce 2011. Tehdy se do něj zapojilo 8000 lidí. Minulý rok to bylo 20.000 lidí. "Věříme, že letos přijde minimálně tolik lidí jako loni. Záležet bude ale hodně na počasí," řekla Bohdana Rambousková z pořadatelského týmu. Podle ředitele festivalu Czeslawa Walka je průvod pro všechny, kdo si chtějí užít sobotní odpoledne v Praze.

Letos se účastníci začnou řadit od 12:00 na Václavském náměstí. O hodinu později vyrazí do ulice Na Příkopě. Odtud projdou přes náměstí Republiky do Revoluční přes Řásnovku a Klášterskou, po Dvořákově nábřeží pak k náměstí Curieových. Budou pokračovat po Čechově mostě přes Vltavu a po schodech nahoru na Letnou, kde má následovat hudební program. Rodiče s kočárky či vozíčkáře dopraví nahoru z nábřeží Edvarda Beneše kyvadlová doprava.

Podle pořadatelů by průvod měl být barevnější než v minulých letech. Mělo by v něm být víc duhových vlajek či balonků. Na trasu vyrazí 12 vozů s muzikou. Některé z nich zajistily velké nadnárodní společnosti.

Letošní festival se zaměřil na situaci gayů a leseb na Východě. Atmosféru průvodu jim mají zprostředkovat přes zabezpečené mobilní aplikace "avatarové". Z místa jim mají posílat snímky, vzkazy a videa. Zatím se jich přihlásilo na 600. Do systému se připojily i více než tři stovky lidí ze zahraničí. Dosud si svého pražského zástupce našlo 134 cizinců.

Odpůrci akce

Na Václavské náměstí se chystají i odpůrci akce. K soše svatého Václava je zve extremistické hnutí Svobodný odpor, které svolávalo třeba protiromské pochody v severních Čechách. Svou akci chce zahájit v 11:00. Magistrátu ji neoznámilo. Svolavatelé označili Prague Pride za perverzní festival a účastníky za devianty.

Do protestu proti průvodu hrdosti se chtějí zapojit i národovci ze strany Ne Bruselu. "Připojili jsme se k pozvánce, která nám přišla zajímavá. Aktivisté by mohli svatého Václava zhanobit. Nikoho k pomníku nepustíme," řekl předseda strany Adam Bartoš. Dodal, že průvod viděl před dvěma lety a bylo mu z něj prý úzko. Protest u sochy svatého Václava podporují i konzervativci z iniciativy D.O.S.T. Proti festivalu a průvodu vystupovali každý rok. Podle národovců festival šíří "ideologii homosexualismu" a podkopává tradiční rodinu.

Tu chtějí v sobotu hájit Mladí křesťanští demokraté (MKD), kteří pořádají svůj tradiční pochod. Od 12:00 do 15:00 si zamluvili ulice Washingtonovu, Politických vězňů, Panskou, Ovocný trh, Rytířskou a Skořepku. Magistrátu nahlásili 250 účastníků. "Zájmy tradiční rodiny nejsou dostatečně hájeny, a to i v kontextu rozličných snah o uzákonění adopcí homosexuálními páry," uvedl místopředseda MKD Jan Gregor. Záštitu pochodu pro rodinu poskytl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Průvod hrdosti naopak zaštítil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Na akci dohlédnou stovky policistů

Na sobotu se chystá i policie. Podle jejího pražského mluvčího Jana Daňka budou na pořádek a plynulost provozu dohlížet stovky policistů. V terénu bude i antikonfliktní tým. Zapojí se také strážníci. Vlastní bezpečnostní a pořadatelskou službu mají i organizátoři.

Byli jsme nuceni zavřít diskusi kvůli vulgaritě některých diskutujících.