Na našem zpravodajském serveru na adrese denik.cz/dotazy jsme spustili novou rubriku „Otázky dne ke koronaviru“, kam nám můžete posílat své dotazy.

Za pomoc s vypracováním dnešních odpovědí děkujeme pracovníkům Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje

Co zajímá vás? Položte svůj dotaz ve formuláři ZDE. Deník vám u úředníků zajistí odpověď. Tento článek tak budeme postupně doplňovat a aktualizovat.

Všichni si myjeme ruce. Mýdlo prý zbaví virus jeho obalu. Virus putuje do kanalizace. Někde projde čističkou, někde přímo do řek. Pluje dál, voda stále čistější. Vytvoří si vir nový obal? Může přistát na vodní živočichy, nebo třeba na otužilce?
Podle odborníků nejsou obvykle koronaviry velkou hrozbou pro odpadní vody a úpravu vod díky jejich nízkým koncentracím v komunálních odpadních vodách a vysoké náchylnosti k degradaci ve vodních prostředích. Úprava vody, tak jak je prováděna, je dostatečná, není potřeba navyšovat množství chloru.

Ptejte se na to, co vás zajímá.
Poradna Deníku ke koronaviru: Jak je to s mateřskými školami či maturitami?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám polomasku 3M a jsou k tomu filtry P2 mají se po osmi hodinách měnit, takže bych jich musel koupit hodně, tak jestli se taky můžou prát nebo musím koupit nový?
Respirátory FFP2/3 jsou jednorázové pomůcky a ve většině případů se nedají dezifikovat či prát. Po osmi hodinách je potřeba respirátor vyhodit. V běžném kontaktu není nutné používat respirátory, stačí rouška.

Všechny vaše dotazy a odpovědi naleznezte ZDE

Vím, že koronavirus je jiný druh viru než chřipka, ale zajímá mě, když jsem v posledním měsíci prodělala chřipku, jestli jsem o něco víc imunní, nebo ne?
Ne. Jedná se o jiný virus.

Dobrý den. Ničí UV záření (například horské slunce) koronavirus?
Ne.

Dobrý den, mám možná hloupou otázku. Jak se budou „likvidovat“ nakažení nebožtíci - zemřelí doma? Vydává hygiena nějaké doporučení pro pohřební služby – například neotvírat rakve při rozloučení atd.
Nejedná se o takzvanou VNN (velmi nebezpečnou nákazu), mohou tak proběhnout standardní pohřby dle přání rodiny – do hrobu nebo žehem.

Zajímalo by mě, zda může koronavirus chytit i domácí mazlíček, jako je pes či kočka? Spekuluje se o tom na internetu, ale pokaždé je to jinak napsané.
Ano. Je popsáno několik případů nakažení psa, ale nepřenáší se na člověka. Domácí mazlíček se může nakazit i obyčejnou chřipkou.

Ptejte se na to, co vás zajímá.
Poradna Deníku ke koronaviru: Mohou kadeřnice za vámi? Je nutná rouška v práci?

Platí ve společných nebytových prostorách bytových domů povinnost nosit roušky? A v případě, že je obyvatelé uvnitř bytového domu mimo svůj byt (chodby apod.) nenosí, hrozí i tak pokuta?
Neviděli jsme nikde takový předpis, ale z logiky věci si myslíme, že by mělo. Je pro jistotu lepší nosit roušku i tam. Ve společných prostorech se mohou potkávat lidé a virus v aerosolu může přetrvávat minuty až několik hodin.

Další dotazy, které nám od vás dorazily, zatím čekají na zodpovězení na úřadech. Jakmile odpovědi obdržíme, zveřejníme je v tomto článku. Pokud i vy máte otázku, pošlete ji přes formulář ZDE. Děkujeme.