Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porážek se nebojím, říká Skovajsová. Do senátu kandiduje za ČSSD proti Drahošovi

/ROZHOVOR/ Kandidátka na senátorku v Praze 4 Miroslava Skovajsová za sociální demokracii ve velkém rozhovoru pro Deník říká, že ženská témata neexistují. Existují jen rozdíly v přístupu, dodává lékařka Skovajsová.

3.9.2018 8
SDÍLEJ:

rozhovor s MUDr. Skovajsovou, kadidátkou do senátu. foceno 16.8.2018Foto: Deník / Klára Cvrčková

V diagnostickém Mamma centru na Hájích se dveře netrhnou. Jen během několika málo minut čekání na ředitelku Miroslavu Skovajsovou se u recepce hlásí tři mladší ženy se zájmem o vyšetření prsu. Doktorka Skovajsová, která v Česku založila systematický screening rakoviny prsu a sít diagnostických center, působí v rozhovoru o vlastních politických ambicích autenticky a zároveň skromně, což odpovídá i neokázalé sídlištní budově centra.

„Pokud prohraji, svět se mi nezhroutí,“ zdůraznila v rozhovoru Skovajsová, podle které mají ženy schopnost přibližovat politiku lidem. „Ukazovat, že politika je o reálném životě, ne o tom, kdo s kým peče nebo nepeče.“

Proč jdete dva roky po neúspěšné senátní kandidatuře v Praze 11 do dalších voleb?
Motivace pro mou práci v senátu jsou stejné jako ty celoživotní. Jako dítě jsem chtěla být skautskou vedoucí. Po vystudování medicíny jsem se chtěla podílet na budování screeningového programu. Ale tomu předcházelo to, že jsem de facto od nuly vybudovala v 90. letech jednotku integrované mamární medicíny. Péče soustředěná do jedné ordinace tady předtím nebyla. Šla jsem v tom tehdy absolutně proti proudu a proti tehdejším zvyklostem, protože jsem té myšlence věřila. Jednotka na Zeleném pruhu v Praze 4 se stala základem dnešní sítě screeningových pracovišť. Proškolila jsem během týden trvajících kurzů dobrovolně doktory z celé republiky s cílem, aby byla péče v rovnoměrné kvalitě. A výsledek se dostavil. Po patnácti letech máme v Česku snížení úmrtnosti o třicet procent. Do screeningu přitom chodí každoročně okolo šesti set tisíc žen. Při preventivním screeningu zachytíme každoročně kolem tří a půl tisíc nádorů. To znamená celkem přes třicet tisíc žen, kterým jsme opravdu zachránili život.

Jak to však souvisí se senátem?
To vše jsem dělala na vlně motivace s tím, že je to správné. Má celoživotní motivace mě žene k věcem, které jsou dobré a kterým věřím. Zároveň je důvodem touhy jít dál, posunout to téma výš. V senátu bych na něm ráda pracovala. Chtěla bych se postarat o to, aby proplácení screeningu z veřejných rozpočtů nebylo už nikdy ohrožené. Ale mám i další témata.

PROFIL
Miroslava Skovajsová (*1957) se narodila v Klatovech. Promovala jako dětská lékařka v roce 1982 a o skoro čtvrt století později získala doktorský titul v oboru prsních nádorů. V roce 1993 založila do té doby největší centrum screeningu rakoviny prsu v zemi a prosadila integraci této medicínské oblasti i proplácení preventivních prohlídek pojišťovnami. Její osvěta v oblasti prevence rakoviny mléčné žlázy přispěla k výraznému poklesu úmrtnosti na toto onemocnění. V současnosti vede Miroslava Skovajsová Mamma centrum v Hájích a na Hradčanské. O kandidaturu do senátu se pokoušela už v roce 2016, kdy skončila třetí v obvodu Praha 11. Po odchodu do důchodu plánuje matka dvou dcer návrat do rodného Pošumaví.

Za favorita ve vašem obvodu je považován Jiří Drahoš, který získal v prezidentských volbách přes dva a půl milionu hlasů. Není pro vás takový soupeř důvodem k pesimismu?
V mém životě bylo několik milníků, které působily jako předem prohrané bitvy. Velkou prohrou bylo to, když jsem byla zbavená svého mateřského pracoviště na Zeleném pruhu. Co ale člověka neporazí, to ho vždy posílí. Já a pan Drahoš jsme úplně rozdílné typy. Já ale vůbec nesleduji kampaně protikandidátů. Přicházím s něčím, čemu věřím a co nabízím. A když si to lidé nevyberou, tak to pro mě nebude vůbec znamenat nějakou tragédii nebo konec. Senát se buď stane mou životní etapou, nebo nestane. Jsem na vrcholu životní kariéry a mám za sebou třicet let medicíny. V říjnu bych mohla jít do důchodu. A pokud nebudu moct pracovat v senátu, tak mám další téma v záloze. Spíš to beru jako zajímavou zkušenost. Z první senátní volby jsem si hodně odnesla z povídání s lidmi na ulici. Byly to pro mě takové zlaté hroudy, co jsem se dozvěděla. Nepovažuji to tedy vůbec za ztracený boj a to ani v případě, když by nevyšel.

Celý život de facto působíte ve vědecké sféře - stejně jako pan Drahoš i jako profesorka Eva Syková obhajující senátní křeslo v Praze 4, tentokrát v barvách ANO. V čem se podle vás vy tři lišíte?
Hodně mě ovlivnil skauting, do kterého jsem vstoupila v roce 1968, kdy mi bylo jedenáct. Což je formující věk. Později jsem zaváděla postupy, které byly přinejmenším inovativní, když ne přímo vědecké. A rozdíl mezi námi třemi vidím v tom, že ty mé postupy mají praktický dopad, jsou vidět, jsou dokazatelné v číslech.

Nepovažujete za hendikep kandidaturu za ČSSD, která v Praze nepatří mezi nejoblíbenější strany?
Ve skautingu jsem se dozvěděla, co je to demokracie. A po třiceti letech v medicíně nemůžete jinak, než být sociální. Je strašně legrační, že lékaři prokazující vrchol sociálního chování ve svých ordinacích, volí pravicové strany. Celý život jdu vždy za nějakou myšlenkou. A tou je idea demokratického a zároveň sociálního státu. Proto jsem se neobracela k pravicovým stranám, které by možná i rády mého volání vyslyšely. Můj děda byl sociální demokrat. Sociální demokracie je tady 140 let a má své vzestupy i poklesy. Já se plně ztotožňuji s jejími cíli, to ale neplatí o všech politických krocích této strany. Proto jsem ani nikdy neusilovala tam vstoupit.

ČSSD prochází obdobím hledání moderní identity. Kterým směrem by se podle vás měla vydat?
Nepřicházím s nikým ze strany do styku, kromě volebního manažera. Opravdu se nezajímám o vnitrostranické boje. Nevysiluji se tím. Pokud jde ale o obecné směřování, tak zdůrazňuji, že musíme žít v otevřené Evropě, jinak jako český národ zahyneme.

Jaký máte vztah k prezidentu Miloši Zemanovi?
Absolutně žádný. A budu se těšit na novou tvář.

Udělala podle vás sociální demokracie dobře tím, že vstoupila do vlády?
Nemyslím si, že je to úplně šťastné. Ale na druhou stranu nerozumím zákulisním dohodám. Tady bych ale zdůraznila, že se hodně přeceňuje politika jako něco, čím lidé žijí. Lidi trápí mnohem obyčejnější problémy. To bych také chtěla zvednout, diskutovat o těch tématech v senátu, hledat další s ochotou do toho jít. Mluvím o tématech, o kterých denně slyším v ordinaci od pacientů. Vyšetřovala jsem sedmdesátiletého pána s podezřením na rakovinu prsu. I od něho jsem se dozvěděla věci, které trápí seniorskou generaci. Trochu mi vadí, že za politiku jsou považované jednotlivé výroky politiků nebo to, kdo s někým spolupracuje nebo nespolupracuje. Já politiku chápu spíš jako každodenní život. A v prosazování takového pohledu podle mě i spočívá role žen – političek.

PŘEDCHOZÍ
1/3
DALŠÍ

Autor: Jan Prokeš

3.9.2018 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Montážní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, základní svářečský kurz; znalost čtení výkresové dokumentace; manuální zručnost, , Nabízíme:, stravenky; 5 týdnů dovolené, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: dsp@dspprerov.cz;, - telefonicky (Po - Pá 07,00 - 15,00hod.) na čísle 581 209 050 - pan Jiří Pitner. Pracoviště: Dsp přerov, spol. s r.o., Kojetínská, č.p. 2900, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Pitner, +420 581 209 050. Obchod - Prodavač(ka) na půlúvazek za 14.000 14 000 Kč Poptáváme prodavače/ku do plaveckého a potápěčského obchodu v Aquapalace Praha v Čestlicích. Jedná se o 10-13 dní v měsíci, z toho obvykle 4 víkendové dny a zbytek všední. Směny dle dohody. Neznalost zboží není problém, rádi vše naučíme. Mzda se odvíjí od odpracovaných dní, průměrně 14.000 Kč. Prac. doba: po-čt 10-18, pá-ne+svátky 9-19. Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 13 200 Kč Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATELÉ MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Agenturní zaměstnání, Pracoviště: Drůbežářský závod Klatovy, a.s., Výběrové řízení pro účely ÚP proběhne dne 20.8.2018 od 9:00 hodin., Práce v chladu, ve stoje, nutný dobrý zdravotní stav. Pracoviště: Kolja s.r.o. - pracoviště drůbežářský závod klatovy a.s., ul. 5. května, č.p. 112, 339 01 Klatovy 1. Informace: Mazuryk Lilia, +420 774 521 782. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, praxe v oboru; platný svářečský průkaz CO2, , Nabízíme:, stravenky; 5 týdnů dovolené, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: dsp@dspprerov.cz;, - telefonicky (Po - Pá 07,00 - 15,00hod.) na čísle 581 209 050 - pan Jiří Pitner. Pracoviště: Dsp přerov, spol. s r.o., Kojetínská, č.p. 2900, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Pitner, +420 581 209 050.

Absolutním Českým slavíkem se 25. listopadu stala zpěvačka Lucie Bílá. Cenu jí předal Karel Gott (vpravo), který vyhrál kategorii Zpěvák už po dvaačtyřicáté.
2 5

Český slavík letos nebude. Pravidla byla zneužitelná, chystá se změna

Ilustrační foto

Koně v oboře zabila lidská hloupost. Návštěvníci nedodrželi zákaz krmení

Petr Forman: Na skejt jsme balili holky. Projezdil jsem celý gympl

/ROZHOVOR/ King Skate. Ohlédnutí za érou skejtu a ostrůvkem svobody 70. let u nás. Film Šimona Šafránka vstupuje do kin a mezi hrdiny na „prknech“ najdeme i Petra Formana.

Pussy Riot: Otrava Verzilova souvisí se smrtí ruských novinářů v Africe

Otrava člena ruské protestní skupiny Pussy Riot Pjotra Verzilova pravděpodobně souvisí s kauzou vraždy tří ruských novinářů v Africe letos v červenci. Investigativci v Africe natáčeli snímek o ruských žoldnéřích bojujících v afrických zemích, v Sýrii, v Iráku a na Ukrajině. Verzilov měl na jejich reportážích spolupracovat, nakonec ale zůstal v Rusku. V současné době leží s následky otravy v nemocnici v Berlíně.

Roudnice kritizuje vysvědčení od ekonomů: Není férové. Žádá stažení žebříčku

Neprofesionální a neférový. Tak vnímají představitelé Roudnice nad Labem na Litoměřicku nedávno zveřejněný žebříček zIndex od ekonomů z Univerzity Karlovy. Ti hodnotili, jak hospodárně a férově udělují města veřejné zakázky či jaká jsou rizika pochybení a plýtvání.

Ani dva jeho góly Plzni na vítězství nestačily. Krmenčík: Cítím hořkost

Fotbalisté Viktorie Plzeň opouštěli fotbalovou Doosan Arenu se smíšenými pocity. První zápas základní skupiny Ligy mistrů proti CSKA Moskva remizovali 2:2, ale po první půli vedli 2:0. Nejlepší výkon v probíhající sezoně ve středu večer stačil pouze na bod.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT