„Této profesi je znemožněn výkon práce v plném rozsahu 
a je vyloučena z veřejného zdravotního pojištění. V západní Evropě k potírání tohoto povolání nedochází, naopak je vysoce ceněno. U nás samostatné porodní asistentky nemohou ženu, která si přeje jejich péči využít, ani doprovodit do porodnice a asistovat jí tam. Navíc ženy, které si přejí porodit doma, zůstávají při stávajícím legislativním nastavení i se svými dětmi bez péče," píší vyloučené členky ministrovi Leoši Hegerovi (TOP 09).

Práva rodičky versus zdraví

Lékaři ale zastávají přesně opačné stanovisko. „Nevidíme důvod, proč měnit dobře fungující koncepci poskytování péče," uvádějí v prohlášení zástupci odborných společností. Nejsou přitom jen proti domácím porodům, ale i porodním domům, kde by v domáčtějším prostředí působily jen asistentky a v případě nutnosti by rodička byla převezena na sál vzdálený do 15 minut.

„Dnes se čtvrtina porodů provádí císařským řezem, z toho polovina je neplánovaných. Jedním z důvodů je vyšší věk rodiček. Když se objeví problémy a žena začne krvácet, je to často otázka sekund. Patnáct minut mezi domem a sálem je příliš dlouhá doba, kvůli které by minimálně jedno dítě za rok přišlo o život. To je příliš velká cena," vysvětluje porodník z pražského Motola Roman Chmel. Zároveň upozorňuje na to, že dnes porodnice nejsou to, co byly před dvaceti lety.

„Pokud žena přijde s vlastní asistentkou a porodním plánem, dodržujeme ho. Při komplikacích rodičce vysvětlíme, proč je nutné plán porušit. Také se snažíme, aby měla co nejpříjemnější prostředí. V pokojích je i kanape, kde si může otec odpočinout, když je znaven porodem," popisuje Roman Chmel, jak to funguje v Motole, kde se ročně dělá 3500 porodů. Rodička toužící po intimnějším prostředí pak může jako alternativu zvolit menší porodnici, kde přijdou na svět zhruba dvě děti denně.

Když se dnes žena rozhodne rodit doma, musí podepsat svobodný a informovaný souhlas 
s tím, že byla seznámena se všemi riziky, kterým se vystavuje. „I tyto ženy by ale určitě měly jít na ultrazvuk, genetické testy a laboratorní vyšetření, která ukážou, zda je dítě v pořádku," uzavírá Roman Chmel.

Ferdinand PolákRodit pouze 
s asistentkou? Ano. V porodnici
Chceme udělat české porodnictví přívětivější, říká náměstek ministra zdravotnictví a šéf pracovní skupiny připravující změny Ferdinand Polák.

Jak vypadá jednání pracovní skupiny, rýsují se styčné body?
Výsledkem, k němuž se ubíráme, by měla být možnost rodit bez přítomnosti lékaře jen s pomocí porodní asistentky. Takový postup by měl být umožněn za předpokladu, že rodička i dítě budou před porodem v pořádku a že bude možné v případě náhlých komplikací zajistit pomoc lékaře během několika minut. Porod s asistentkou by měl samozřejmě probíhat v lůžkovém zdravotnickém zařízení. Skupina probírá i další opatření, jako je možnost zvýšení kompetencí porodních asistentek během těhotenství 
a v období šestinedělí. Hledáme cesty, jak prostředí pro rodičky učinit přívětivějším, třeba nahradit dnes běžné porodní boxy pokoji a podobně.

Uvažujete o porodních domech? Předpokládám, že s domácími porody ministerstvo nepočítá…
Teď o variantě budování porodních domů neuvažujeme. Snazší, a přitom stejně komfortní se jeví porod pod dohledem asistentky přímo 
v porodnici. Stále musíme mít na mysli především bezpečnost rodičky i dítěte. Toto řešení bude při dosažení srovnatelného výsledku vyžadovat méně času i investic, než kolik bychom museli věnovat vzniku nové instituce.
O domácích porodech skutečně neuvažujeme, z lékařského pohledu jde o vysoce rizikový postup, který může ohrozit zdraví a život dítěte 
i matky. V domácím prostředí nelze nasimulovat možnosti moderního zdravotnického zařízení se všemi technickými prostředky, nelze zajistit včasnou a dostatečnou péči v případě jakékoli komplikace.

Je porod s asistentkou levnější než s lékařem?
Při porodu pod dohledem asistentky bude dle předpokladů účtována pojišťovně kromě samotného porodu ještě cena za pohotovostní režim lékaře v případě nenadálých komplikací. V součtu se cena za oba porody lišit nebude. Kroky neděláme s cílem ušetřit, ale vyjít vstříc rodičkám, které odmítají lékaře při porodu, pokud to není nezbytné.

Budete řešit malé porodnice? Mluvilo se o jejich rušení.
Faktem je, že lékař, který bude provádět porod jednou týdně, bude mít nižší erudici než jeho kolega, který rodí dvakrát denně.
Kdy by případné změny v porodnictví mohly začít platit?
Po věcné stránce bychom měli být připraveni letos na podzim, kvůli legislativnímu procesu ale vidím jako reálný termín zavedení nového systému zhruba leden 2015. 

Porody