Ministerstvo povolilo přeočkování u těchto dětí od 24. ledna. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dosud k přeočkování této věkové skupiny stanovisko nevydala, ale členské státy mohou vydávat vlastní doporučení. Přeočkování dětí od 12 let ministerstvu v lednu nedoporučil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) s tím, že není dostatek dat. Jeho stanovisko ale není pro ministerstvo závazné.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek na dotaz novinářů, proč ministerstvo ignorovalo názor SÚKL, řekl: "Ze stejného důvodu, proč to ignorovalo ministerstvo zdravotnictví Rakouska, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Lichtenštejnska, Lucemburska a tak bych mohl pokračovat."

Tyto země podle Válka zastávají názor, že je možné přeočkování dětem od 12 let podávat, ale není vhodné jej nařizovat plošně. Česko podle Válka chtělo přeočkování umožnit, protože jej vyžadují mnohé jiné země. Na doporučení odborných společností se podle Válka povoluje také například onkologická nebo centrová léčba dětských pacientů. "SÚKL je regulační agentura, vychází z jiného souboru dat, který v tomto případě se prakticky nedá získat," dodal.

EMA tento týden oznámila, že začala hodnotit data o podání posilovací dávky vakcínou od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 do 15 let. "Výbor pro humánní léčivé přípravky EMA provede zrychlené posouzení předložených údajů, včetně dat z reálného používání této vakcíny v Izraeli. Není však možné odhadovat, kdy přesně budou data vyhodnocena," napsala ČTK mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vystoupil 10. února 2022 v Praze na tiskové konferenci senátorského klubu TOP 09 před schůzí Senátu k vládní novele pandemického zákona.
Válek: Pokud Sněmovna nepřehlasuje veto pandemické novely, bude nouzový stav

Paralelně EMA hodnotí data pro dospívající ve věku 16 až 17 let. Dosud povolila posilovací dávku vakcíny Pfizer pro dospělé. Připomněla ale, že členské státy mohou vydávat vlastní doporučení o použití posilovacích dávek. Podání posilovací dávky dětem starším 12 let už povolily úřady v USA, Izraeli a Maďarsku, doporučil ho také poradní orgán pro otázky očkování při německém Institutu Roberta Kocha (RKI).

SÚKL ve svém stanovisku pro ministerstvo zdravotnictví přeočkování věkové skupiny 12 až 15 let v lednu nedoporučil, zdůvodnil to nedostatkem dat. "Poměr přínosů a rizik pro booster dávku pro tuto populaci prozatím není známý," uvedl lékový ústav. Jeho stanovisko je neveřejné, cituje z něj ale ministerstvo zdravotnictví ve svém rozhodnutí. Lékový ústav tehdy doporučil přeočkování jen pro starší 16 let. Mluvčí SÚKL Brunclíková dnes na dotaz ČTK odpověděla, že stanovisko z ledna je nadále platné. Ministerstvo si pro rozhodnutí vyžádalo také stanovisko České vakcinologické společnosti, která naopak přeočkování od 12 let doporučila.

Ministerstvo v rozhodnutí o povolení přeočkování pro děti od 12 do 15 let připustilo, že se "odchyluje od odborného stanoviska SÚKL". Zákon o léčivech mu to umožňuje. Zdůvodnilo to mimo jiné informacemi od vakcinologické společnosti, rozšířením varianty omikron a obecně nepříznivou epidemiologickou situaci v Česku. Podle ministerstva z dostupných dat nevyplývá riziko, že by děti v tomto věku mohly být posilovací dávkou ohroženy na zdraví v porovnání s dospělými.