"Mým úkolem teď je, abych vybral dobrého ministra na posledních osm měsíců mandátu vlády. Mám určitý okruh lidí, zahájil jsem s nimi rozhovory bez ohledu na to, že ještě nebyl sjezd ČSSD," řekl dnes novinářům Sobotka. Funkci premiéra a člena vlády odpovědného za vedení MPO nechce zastávat současně příliš dlouho. "Agenda MPO je skutečně velmi rozsáhlá, vyžaduje to ministra. Mým cílem je, aby tam nový člověk byl co nejdříve," řekl.

Laudát dává Sobotkovo vyčkávání do souvislosti s tím, že vláda by měla nominovat dva členy Českého telekomunikačního úřadu, kterým končí mandát. Ve hře jsou podle něj i mocné posty v energetice. "Takže se domnívám, že tam se jedná i o personální záležitosti, které mohou pomoci ve vyjednávání podpory na stranickém sjezdu," řekl dnes Laudát ve Sněmovně novinářům.

Čtěte také: Sobotka chce jednat ve Sněmovně o snížení cen za mobilní data

TOP 09 chce podle Laudáta pomoci s řešením problémů nemravných cen za mobilní služby. Z hlediska resortu označil výměnu ministra krátce před volbami do Sněmovny za nešťastné a zbytečné.

Se Sobotkovým výkladem souhlasí poslanci ČSSD. Podle místopředsedy poslaneckého klubu strany Romana Váni nemá premiér zapotřebí obchodovat s funkcemi. "Jmenování a odvolávání ministrů je ve výlučné kompetenci předsedy vlády. Takto je to i v rámci strany u nás nastaveno. On se sice radí, ale rozhoduje sám," řekl Váňa. "Nemyslím si, že by tato věc souvisela s nadcházejícím sjezdem, protože pan předseda to nemá ani zapotřebí," dodal.

Prezident Miloš Zeman dnes Mládka odvolal z funkce a řízením ministerstva dočasně pověřil Sobotku. "To, že tuto pozici dočasně přebírá pan premiér, svědčí buď o tom, že pan premiér chce tomu resortu věnovat zvýšenou pozornost, což je určitě dobře. Nebo druhý důvod může být, že v tuto dobu sociální demokracie nemá žádného vhodného kandidáta na tuto funkci," komentoval situaci předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Nenechte si ujít: Zeman odvolal z funkce ministra Mládka, úřad bude řídit premiér