Místo pravidelných čtvrtečních interpelací si tak odpoledne poslanci odpočinou. Do dalšího maratonu jednání, které v minulých dnech protahují obstrukce opoziční ČSSD, se pustí večer. Koaliční i opoziční poslanci jsou připraveni jednat znovu i v noci a o víkendu.

Poslanci po asi 40hodinovém maratonu přerušili schůzi dnes nad ránem kolem 03:30. V jednání pak pokračovali od 09:00. K vládním reformním zákonům, o něž koalice a opozice svádí vleklý sněmovní souboj, se ale nedostali. Na programu měli čtyři mimořádné schůze, které si přála ČSSD.

Opozice chtěla ve sněmovně probrat zřízení sněmovní komise k armádním zakázkám, hospodaření ve státním podniku Lesy ČR, financování hasičů a situaci v projektu IZIP. Koalice ale program všech těchto schůzí postupně odmítla. Na samotné jednání sice nedošlo, vystoupit ale mohli řečníci s přednostním právem. Vypořádání s návrhem mimořádných schůzí tak sněmovně zabralo celé dopoledne.

Jednat se bude i o víkendu

Podle nynějšího plánu by sněmovna měla jednat i o víkendu. Místopředsedkyně koaliční TOP 09 Helena Langšádlová dnes novinářům potvrdila, že pro koalici je prioritou přijetí vládních reforem, tak aby mohly platit od Nového roku. Proto se k nim chtějí vrátit dnes v 18:00 a pokračovat v jednání i v noci a o víkendu.

Sociální demokraté tvrdí, že je na koalici, jestli se bude jednat i o víkendu. V neoficiálních vyjádřeních ale dávají najevo, že se na tuto variantu připravují, jeden ze sociálních demokratů poznamenal, že už do Prahy pozval na víkend rodinu na výlet.

Obstrukce a neobvyklý režim jednání ve sněmovně zřejmě zdaleka nekončí. Sociální demokraté totiž chtějí dále brzdit schvalování patnáctky vládních reformních zákonů, které vrátila nebo vetovala horní komora. V Senátu má převahu sociální demokracie.

Čtěte také:Po rekordním jednání začnou poslanci už v 9 hodin ráno