Tři pětiny z vybraných peněz by dávalo ministerstvo přímo hasičům a dvě pětiny krajům. Kraje by peníze přeposílaly obcím, které zřizují jednotky dobrovolných hasičů. Hasiči by mohli peníze využít na pořízení a údržbu techniky. Šlo by zhruba o víc než miliardu korun ročně.

Zavedení financování hasičů z více zdrojů zdůvodňují předkladatelé Rudolf Chlad (TOP 09), Jeroným Tejc (ČSSD) a Jan Pajer (ODS) mimo jiné předpokládaným snižováním jejich rozpočtů kvůli úsporným opatřením. Rozpočet hasičů by se podle střednědobého výhledu ministerstva vnitra mohl do roku 2014 snížit z letošních 6,8 miliardy asi na 5,2 miliardy korun.

Autoři poukazují také na to, že hasiči často zasahují při dopravních nehodách. Odvody pojišťoven jsou zavedeny v některých evropských státech. Pojišťovnám, které by peníze neodvedly, by hrozila až padesátimilionová pokuta.

Vláda nesouhlasila

Vláda s návrhem vyslovila nesouhlas. Zvolené řešení označila mimo jiné za nesystémové a nekoncepční a jeho případné dopady na činnost pojišťoven a jejich klienty za obtížně přijatelné.

Poslanec ČSSD Stanislav Huml dnes naopak řekl, že mu připadá, jako kdyby vládní zamítavé stanovisko psal někdo z pojišťovny. „Nepropustit tento návrh do druhého čtení, to by byl vrchol arogance a podlehnutí lobbismu," prohlásil.

Poslanec ODS Boris Šťastný navrhl předlohu zamítnout. Zdůvodnil to tím, že ho pokládá za krajně levicový. Varoval, že pojišťovny v jeho důsledku pouze milionům klientů zdraží povinné ručení a že hasiče a celý záchranný systém má financovat stát. Jeho stranický kolega Zdeněk Boháč však změnu naopak podpořil a tvrdil, že například na Slovensku se osvědčila. „Je to záležitost, která je užitečná," hájila návrh také poslankyně ODS Jana Černochová.

Poslaneckou novelou se nyní budou zabývat sněmovní výbory. Stejný návrh Sněmovně předložil i Senát. Poslanci se jím ale dnes nemohli zabývat, protože nebyl přítomen žádný senátor, který by ho uvedl.

Myšlenka financování hasičů i z povinného ručení není nová. V minulosti Sněmovna zamítla dva návrhy Středočeského a Pardubického kraje. Počítaly s tím, že z povinného ručení by šla hasičům čtyři procenta.