Pro zdanění se vyslovilo 114 poslanců z ANO, ČSSD, KSČM a SPD, přičemž k přehlasování horní parlamentní komory je potřeba 101 poslanců. Proti zdanění hlasovali poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN. 

Podle KSČM by stát mohl tímto zákonem každoročně získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím po uzavření smluv posílá.

Prezident Miloš Zeman
Zeman je pro zdanění církevních restitucí, vadí mu žaloby na obce

Proti zdanění se ostře vymezovala opozice. „Ustupování komunistům se nikdy v minulosti nevyplatilo, vláda se ale nepoučila. Kvůli hlasům vládních poslanců, KSČM a SPD prošlo zdanění církevních restitucí, ačkoliv zákon Sněmovně vrátil Senát. Věřím, že spravedlnost zjedná Ústavní soud, na který se obrátíme,” napsal na svém twitteru šéf ODS Petr Fiala.

Opozice: Je to protiústavní

Podle opozice je totiž zdanění protiústavní, a to i s ohledem na smlouvy, které v minulosti uzavřel právě stát s církvemi v souvislosti s majetkovým přiznáním. Do sněmovního finále se tak novela dostala až na mimořádné schůzi v polovině prosince.

Piráti již v polovině prosince uvedli, že program nemohou podpořit, protože nebyla vypracována analýza, která by doložila neúměrnost výše církevních náhrad.

Ilustrační foto.
Církve loni od státu dostaly 3,6 miliardy a dvě miliardy v restitucích

Sněmovna projednávala senátní veto normy už potřetí. Poslanec ODS Marek Benda dočetl na úvod úterní schůze brožuru kritickou ke zdanění státních náhrad církvím, kterou sepsala pro pražské arcibiskupství skupina ekonomů a právníků. Uvedl také, že předloha KSČM více než katolickou církev poškozuje ostatní církve a židovskou obec.

Senátoři se obrátí na soud

Senátor STAN Zdeněk Hraba ve Sněmovně oznámil, že pokud zákon podepíše prezident, obrátí se senátoři na Ústavní soud a budou požadovat zrušení zákona. „Pokud to projde, shodli jsme se s kolegy v klubu, že bychom podali návrh na zrušení zákona,“ uvedl podle serveru Novinky.cz Hraba. Podle něj to podpoří i senátoři ODS. Podle zákona se na Ústavní soud může obrátit skupina nejméně 17 senátorů.

Jan Farský (STAN) prohlásil, že nejde o zdanění náhrad, ale o sankci. „Splátky dluhu se nedaní,“ zdůraznil. Podle bývalého předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka se zdanění zneužívá k mocenským účelům. Současný předseda strany Marek Výborný považuje schválení zdanění za porušení závazků, ke kterým se stát zavázal. „Jedná se o bezprecedentní porušení právních jistot a sprostý obchod mezi ANO, ČSSD a KSČM," napsal na svém twitteru Výborný.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil předlohu za novelu komunistické loupeže.

Naopak spokojen s výsledkem byl šéf komunistů Vojtěch Filip. Ten prohlásil, že zdanění náhrad církvím si přeje 80 procent obyvatel České republiky. „Jsme rádi, že se naděje 80 procent českého obyvatelstva potvrdila, je to společenská potřeba,” řekl.

Zákon o církevních restitucích z roku 2012 počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.

Ilustrační foto.
Biskupové nechtějí o restitucích už jednat, jsou pro ně uzavřené