Předávání osvědčení předepisuje volební zákon. Jde o tradiční akt, který se koná před každou ustavující schůzí sněmovny. Poslancům, kteří si pro toto potvrzení dnes nepřišli, to nijak nebrání v tom, aby se po složení ústavou předepsaného slibu plně ujali své funkce. Samotný mandát jim vznikl zvolením na počátku června.
Věk není handicap
Mezi zákonodárci je nejmladší Adam Rykala z ČSSD, kterému je 23 let. Svůj věk jako handicap nevnímá. "Je potřeba, aby byli i mladí lidé zastoupeni ve sněmovně, protože společnost je nějak rozdělená, tak by tu měly občany zastupovat všechny věkové kategorie," řekl novinářům Rykala. Ve sněmovně by se rád věnoval oblasti životního prostředí a školství.
Část poslanců si ale na ceremonii osvědčení nepřevzala. Přišli pozdě nebo se nedostavili na ověření totožnosti, což je nutné pro předání dekretu. Osvědčení si mohli vyzvednout ještě po aktu v kuloárech, případně jim ho ministerstvo vnitra předá individuálně. Byli mezi nimi například poslanec Petr Bendl (ODS), šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík či poslankyně VV Kristýna Kočí. "Přišli jsme o tři minuty později a nevěděli jsme, že je třeba se tu prezentovat, nemohli jsme tedy dostat osvědčení spolu s ostatními kolegy," uvedla Kočí.
Smola zasvěcoval do tajů hlasování
Je nejmladší mezi poslankyněmi, v práci jí to prý ale nijak nevadí. "Už dva týdny jednám s politickými matadory typu pana (Petra) Nečase a (Miroslava) Kalouska v K9 (ve vyjednávacích trojicích ODS, TOP 09 a VV na nejvyšší úrovni), takže rozhodně trému nemám," řekla Kočí.
Ředitel informatiky ve sněmovně Pavel Smola zasvěcoval nové poslance do tajů hlasovacího zařízení, protože již odpoledne budou tuto dovednost potřebovat. Vysvětloval jim, jak se mají přihlašovat, jak se hlasuje a jak zjistí výsledek hlasování. Osvědčení o zvolení není jediným dokumentem, který poslanci dostanou. Budou vybaveni poslaneckým průkazem s fotografií, hlasovací kartou a kartou pro parkování na místech pro členy sněmovny. Poslanci se dnes kvůli tomu nechávají v sídle sněmovny fotografovat.