Z předlohy odstranili na návrh vicepremiérky Karolíny Peake (VV) pasáž, podle níž by mediátory v jiných než rodinných sporech mohli být pouze lidé, kteří mají právní vzdělání vyžadované pro advokacii. Návrh míří k posouzení senátorům.

Proti některým ustanovením předlohy protestovala Asociace mediátorů, podle níž zvýhodňuje zprostředkovatele, kteří jsou zároveň advokáty. Poslanci ale nepřijali návrh dvou poslankyň TOP 09 a Starostů, který by údajnou diskriminaci odstranil zcela.

Poslankyně navrhovaly vyjmout například ustanovení, podle kterého nebudou mediátoři-advokáti skládat zkoušku před ministerstvem spravedlnosti, ale před advokátní komorou. Zachován zůstává i jiný systém sankcí.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) tyto rozdíly obhajoval. Poukazoval na to, že advokát vykonává svobodné povolání, které má být chráněné před státem. Proto také existují jejich komory. Pokud by byl dohled nad advokáty přenesen na stát, mohl by být podle ministra zneužitelný.

Sněmovna naopak nepřidala do návrhu zákona kontroverzní pasáž ústavně-právního výboru. Mediátoři-advokáti by podle ní mohli k mediačním dohodám sepisovat doložky jejich vykonatelnosti. Lidé by se nemuseli obracet soud, aby dohodu stvrdil. Vyslyšeli Pospíšilovo záporné stanovisko, podle kterého by bylo ustanovení proti smyslu mediace.

Mediace představuje metodu řešení konfliktů za asistence třetí neutrální strany, mediátora, který pomáhá ke smírnému vyřešení sporu. Závěrem mediace by měla být pro obě strany přijatelná dohoda. Podle ministerstva spravedlnosti je tato možnost řešení konfliktů rychlejší, protože lidé nemusí čekat na soudní jednání. Měla by být placená, ale levnější a psychicky méně náročná.