Možným pokračováním nynější schůze se podle Gazdíka už zabýval organizační výbor. Podle předběžných informací poslanci zřejmě v pátek projednají návrh na přerušení schůze do pondělí 22. prosince. Budou také muset schválit, že tento den bude jednacím dnem. Sněmovna totiž zpravidla v pondělí nezasedá. Kromě Sněmovny by se stejný den měla sejít také Bezpečnostní rada státu, která se bude zabývat možnými opatřeními souvisejícími s výbuchem ve Vrběticích.

„Předpokládám, že schůze Poslanecké sněmovny bude pokračovat před vánočními svátky," řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že koalice bude ještě jednat o tom, které verze vrácených zákonů podpoří. Pro ČSSD je podle Sobotky akceptovatelný senátní návrh zákona o DPH, který podle premiéra představuje „vylepšení".

Podle ODS je pokračování schůze důkazem toho, jak chaoticky vláda své návrhy projednává. „Vládní koalice si ani není schopna v Senátu zajistit, aby pro ni její senátoři hlasovali," poznamenal předseda ODS Petr Fiala. Pro vrácení novely o DPH byli totiž i senátoři ze všech tří koaličních stran. ODS vadí také to, že se norma projednává na poslední chvíli.

I lázeňská novela

Senát odmítl zákon o dani z přidané hodnoty a navrhl na rok 2016 odložit zavedení dvacetiprocentní sazby DPH pro prodej stavebních pozemků. Senátoři se rovněž rozhodli rozlišit lhůty pro firmy a živnostníky pro odesílání těchto kontrolních hlášení. Vládní návrh počítá rovněž s tím, že do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty budou zařazeny i suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Novinkou v novele je i rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge, i na další komodity. V případě poskytnutí služeb nebo dodání zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel.

Horní komora vrátila Sněmovně i lázeňskou novelu, která mimo jiné umožní, aby pacienti po závažné operaci nebo s těžkou chronickou nemocí mohli jet do lázní na účet zdravotní pojišťovny nejméně na čtyři týdny místo nynějších tří. Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka do normy vložil pasáž, podle které by pojišťovny byly povinny do měsíce od uzavření zveřejnit smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Právě tuto změnu senátoři kritizovali.