Návrhu, který předpokládá schodek 105 miliard korun, také vyčítají to, že je postaven na nereálných předpokladech.

Sama vláda přiznává, že je předloha sestavena na optimističtější prognóze ekonomického růstu, než jsou současné odhady. V případě potřeby chce začátkem příštího roku předložit novelu zákona o státním rozpočtu.

„Takový přístup vejde do dějin jako Kalouskova finta,“ řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Současná podoba rozpočtu je podle něho politická, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prý ministrům rozdal fiktivní peníze, které jim zase seškrtá.

Rozpočet podle šéfa největší opoziční strany povede k další destrukci veřejných služeb, systém veřejných rozpočtů zase destabilizují vládní reformy. „Rozpočet poškodí českou ekonomiku a skrývá v sobě další plošné škrty,“ soudí Sobotka. Je třeba podle předsedy sociálních demokratů například zrušit nebo odložit zavedení druhého důchodového pilíře, neprovádět daňovou reformu, čerpat evropské fondy, expandovat na rostoucí zahraniční trhy a bojovat s daňovými úniky.

Bývalý předseda ČSSD a někdejší premiér Jiří Paroubek, který zakládá novou stranu NS-LEV 21, podotkl, že schodek 105 miliard je u vlády rozpočtové odpovědnost „pěkná porce“. Vládní strany podle něho vycházejí vstříc spřízněným firmám, na lidech s nižšími a středními příjmy ale šetří. „Vláda nedělá nic, aby podnítila spotřebu obyvatel,“ řekl. Paroubek volal po zavedení daňové progrese a kritizoval chystané změny v sazbách DPH.

„Čísla jsou virtuální a máme o nich hlasovat absurdním způsobem jako o tom, co je socháno do kamene,“ komentoval vládní návrh rozpočtu ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. Úsporná opatření podle něho podvazují ekonomiku a takové recepty na krizi jsou zavádějící a falešné. „Potřebujeme politiku, která nebude jen škrtat,“ zdůraznil poslanec. Rovněž on volal po daňové progresi a po vyšším zdanění firem.

Do debaty je nyní přihlášena více než dvacítka poslanců. Dominují členové opozičních stran.