Nejznámější je případ exministra financí a poslance za ODS Ivana Kočárníka, jehož kolegové imunity v roce 1998 nezbavili, a jeho stíhání tudíž bylo navždy vyloučeno. Policie Kočárníka podezřívala z porušení pravidel při správě cizího majetku, konkrétně z toho, že bez souhlasu vlády poskytl v roce 1995 záruky na krytí finančních ztrát České spořitelny ve výši 4,1 miliardy korun.

Poslanci nevydali ani svou kolegyni Ludmilu Müller-ovou (tehdy KDU-ČSL, nyní ministryně práce a sociálních věcí za TOP 09), která v roce 2000 dokonce sama o vydání požádala. Policie ji vinila z toho, že se v roce 1995 jako ekonomická náměstkyně společnosti Brumeda pokusila 
o krácení daně.

Vyhráno ale ještě není. Změna Ústavy ČR nyní směřuje do Senátu, kde loni stejný návrh neprošel. „Doufám, že napodruhé to už vyjde i v horní komoře a Česká republika se tak zbaví šíře imunity, která nemá v Evropě obdoby," říká předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová, jedna z předkladatelek novely. Ve sněmovně šlo o devatenáctý pokus omezit imunitu zákonodárců.

Podle společnosti KohoVolit.eu byli od vzniku Poslanecké sněmovny ČR před dvaceti lety nejhorlivějšími zastánci omezení imunity poslanci Strany zelených a KDU-ČSL. Ze současných stran byla nejčastěji proti KSČM.

„Od roku 1995, kdy byl podán první návrh na omezení imunity, poslanci na toto téma hlasovali celkem 31krát. Všech se zúčastnili veteráni Petr Nečas, Marek Benda a Hana Orgoníková. Ani jeden z nich nehlasoval pro omezení ve více než polovině případů," sdělil Kamil Gregor, analytik KohoVolit.eu. Podle něj zejména v 90. letech zákonodárci svůj odmítavý postoj často zdůvodňovali tím, že demokracie ještě není dost vyspělá, aby mohli vystavit poslance riziku policejní perzekuce.

„Velmi populární bylo i odmítání konkrétního návrhu pro nekomplexnost nebo nesystémovost," připomíná Gregor.
Od vzniku České republiky zákonodárci odmítli vydat už 15 poslanců nebo senátorů, senátorku Lianu Janáčkovou dokonce dvakrát.

Návrh na ochranu při projevech neprošel

Imunita za řečnickým pultíkem? V dolní komoře včera neuspěl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s radikálním řešením, které by imunitu zúžilo jen na projevy zákonodárců v parlamentu. Jeho návrh podpořilo 50 ze 168 přítomných poslanců, proti jich bylo 72. Podle ministra zákonodárci neumějí institut imunity využívat. Vydávají k trestnímu stíhání na žádost policie prakticky kohokoli a vydávání zákonodárců se stává nástrojem politického boje. Ministr později připustil, že s úspěchem nepočítal. Je prý ale přesvědčen, že vývoj nelze zastavit a některá z příštích sněmoven relikt zruší. „Je třeba nepřestat to zkoušet," dodal.

Pro poslaneckou předlohu podepsanou zástupci všech sněmovních stran pak hlasovalo 148 ze 162 přítomných zákonodárců, proti jich bylo pět. Pro změny ústavy je ve sněmovně potřeba nejméně 120 hlasů.

Imunita