Pod nynějším návrhem jsou podepsáni poslanci ODS, TOP 09 a Starostů, ČSSD a Úsvitu.

Poslanci uvádějí, že v cizině žijí přibližně dva miliony českých státních občanů nebo cizích státních občanů české národnosti. Poukazují na české školy v cizině, které koordinuje sdružení Česká škola bez hranic a jichž je nyní podle důvodové zprávy devět. Jsou financovány z darů i ministerstvem školství, Česká centra a zastupitelské úřady jim poskytují prostory.

Novela by uzákonila „vzdělávací zařízení v zahraničí", definovala by je jako právnickou osobu, která zajišťuje udržení českého kulturního dědictví v cizině. Jejich činnost by byla z poloviny financována ze státního rozpočtu podle výdajů v předchozím roce. V případě, že by vznikla nová škola, by tedy stát nemusel přispívat první rok jejího provozu.

Pro státní rozpočet by návrh podle předkládajících poslanců znamenal výdaje v řádu milionů korun. Pokud by peníze šly všem devíti dosavadním školám zahrnutým do sdružení Česká škola bez hranic, znamenalo by to podle nich roční výdaje přibližně deset milionů korun. Pokud by se ale české školy bez hranic rozvíjely podle plánů, pak by bylo možné očekávat nárůst výdajů do roku 2017 na zhruba 20 milionů korun.

Návrh novely školského zákona nyní dostane k posouzení vláda. Bez ohledu na její stanovisko ho poté projednají poslanci.