„Pan Ťok má moji podporu, protože ho znám i ze své praxe, kterou se živím, takže vím, že je to profesionál," řekl dnes Laudát. Ťok dosud působil jako ředitel Skansky, jedné z největších tuzemských stavebních firem.

„Samozřejmě, on ví, jaká je situace v resortu dopravy, protože Skanska má celou řadu zakázek a samozřejmě oni z první ruky vědí vlastně, kam dospěla situace, co se týká průběhu investic," míní Laudát.

Očekává však, že se nad novým ministrem budou vznášet otázky ohledně možného střetu zájmů. „Samozřejmě, média budou poukazovat na to, že už je otevřeně střet zájmů, a kdykoli Skanska dostane nějaké zakázky, tak pořád budou asi nad to věšet otazníky," dodal.

Střet zájmů Starostům vadí

Právě tento problém považují poslanci STAN za velmi vážný. „Vzhledem k tomu, v jaké míře je společnost Skanska zainteresována na dopravních stavbách v České republice, vnímáme případné ministerské angažmá pana Ťoka za nestandardní. Obávám se, že ve snaze jmenovat ´odborníka´ přestáváme hledět na očividné střety zájmů a obávám se, že časem nám to přijde už úplně normální a běžné a pojem ´střet zájmů´, běžný a pečlivě střežený v civilizované západní Evropě, se z české politiky potichu vytratí," uvedl v prohlášení místopředseda poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN).

Dan ŤokEuroposlanec za STAN a TOP 09 Stanislav Polčák se pustil do polemiky s výrokem Andreje Babiše, že udělal kozla zahradníkem. „Jedním z problémů sektoru dopravy byly spory státu se stavebními firmami o termíny, cenu a kvalitu odvedených prací. Nejsem si jistý, že nejlepším řešením této situace je udělat, obrazně řečeno, kozla zahradníkem," podotkl Polčák, podle nějž se angažování manažera z oboru v minulosti již neosvědčilo například v případě exministra Aleše Řebíčka a jeho Viamontu.

Poslance KSČM Jiřího Dolejše Prachařův dnešní konec nepřekvapil. „Já si myslím, že Prachař byl od začátku jeden z terčů," řekl Dolejš. Prachař se podle něj nechoval jako člověk, který by měl jasnou vizi a uměl řídit. Vytvořil prý víc komplikací než prospěchu. Zda bude možný nový ministr Ťok ve střetu zájmů, je podle něj věcí diskuse. „Ale ty diskuse by byly zbytečné, kdyby se ten výběr dělal jinak," podotkl.