Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanec ODS Boris Šťastný: Přes některé věci prostě vlak nejede

Praha /ROZHOVOR/ - Lékař a úspěšný manažer Boris Šťastný je 
ve vysoké politice deset let. Vždy byl blízký Václavu Klausovi, jemuž dělal i poradce. Přesto nikdy nedosáhl na ministerský post a loni dostal výprask od primátora Bohuslava Svobody, který ho vystřídal v čele nejvlivnější, pražské organizace ODS.

8.9.2012 23
SDÍLEJ:

Poslanec ODS Boris Šťastný.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

To vše s podporou premiéra Petra Nečase. Nyní má poslanec Boris Šťastný velkou příležitost k odplatě, i když se dušuje, že v boji o úsporný balíček jde jen a pouze o program ODS, v němž o zvyšování daní není ani písmeno. V tom má ovšem naprostou pravdu.

Co se tak najednou přihodilo, že se šest poslanců vzepřelo a nepodpořilo úsporný vládní balíček, ačkoli se o něm debatuje už rok a sněmovnou putuje od května?
Na úvod chci připomenout, že jsem přes velké výhrady při středečním hlasování zákon podpořil. Ten nesouhlas nevznikl najednou. Osobně jsem od dubna tvrdě a otevřeně prezentoval postoj, že Kalouskův balíček obsahuje pro ODS řadu kontroverzních návrhů.

Zajisté, ODS neměla v programu ani slovo o zvyšování daní a tato předloha jím doslova přetéká – má vrůst DPH, sedmi procenty se zdaní příjmy nad 100 tisíc, snižují se výdajové paušály pro živnostníky, zvyšuje se sazba z převodu nemovitostí, pracující důchodci přijdou o základní slevu na dani. Co se stalo ve vedení ODS, že v těchto bodech ustoupilo Miroslavu Kalouskovi?
Ustupování Miroslavu Kalouskovi a TOP 09 je staršího data. Odklon od programových zásad ODS začalo už za Mirka Topolánka. Tehdy jsem třeba kritizoval jeho teorii o tvrdém jádru a měkkém obalu voličů. Proto se do Kalouskova balíčku klidně mohly dostat věci, které jsou v příkrém rozporu s programem ODS a dříve je předkládaly hlavně ČSSD s KSČM.

Poslanec ODS Boris Šťastný.Tak znovu: co se stalo v ODS pod vedením Petra Nečase, že to připustila?
Nevím, jestli to je jen otázka vedení ODS, možná jde o celkové směřování strany, o nutnost zamyslet se nad programovými prioritami a důsledností jejich dodržování.

Nejde spíš o to, že TOP 09 má ministerstvo financí a ve vládě plní roli „reformních bouráků"? A pokud Miroslav Kalousek řekl, že ODS má dva měsíce na to, aby se zkonsolidovala a pak podpořila nezměněný balíček, není nad slunce jasnější, kdo 
v kabinetu tahá za delší konec špagátu?
Když se sestavovala vláda, nesl jsem nemile, že resort financí dostala TOP 09, stejně jako další klíčová reformní ministerstva, tedy zdravotnictví nebo sociální věci. Nicméně byla to koaliční dohoda a já ji respektoval. ODS ovšem nemůže ustupovat donekonečna. Musí existovat síla, která řekne, že přes některé věci vlak nejede. Doposud jsem proti této vládě neřekl křivého slova, má – stejně jako Petr Nečas – moji plnou důvěru. Pouze tvrdím, že je nerozumné, ba dokonce nemožné trvat na druhém balíčku ve stejné podobě, 
v jaké byl odmítnut.

Co tedy budete žádat?
Jsem si vědom, že změny budou muset zohlednit mantinely dané státním rozpočtem. Osobně budu žádat alespoň částečnou nápravu s ohledem na programové cíle ODS, konkrétně jde o zavedení druhé sazby daně z příjmu pro úspěšné lidi.

Poslanec ODS Boris Šťastný.Mluvíte o sedmiprocentním zdanění příjmů nad sto tisíc korun?
Ano. Tato Kalouskova daň netrestá jenom bohaté manažery nadnárodních společností, ale zahrnuje řadu samostatně výdělečně činných osob. Týká se pronajímatelů nemovitostí, auditorů, právníků, soukromých lékařů, účetních, projektantů, prostě každého, kdo ročně vydělá víc než 1,2 milionu korun.
A pak jsou tady připomínky ke zvyšování daně z přidané hodnoty. ODS vždy prosazovala rovnou daň a jednu sazbu DPH, jež je nejjednodušší a vylučuje daňové úniky. To navrhované zvýšení DPH z 14 na 15 a z 20 na 
21 procent nesplňuje.

Byl byste raději, kdyby od příštího roku platila jednotná DPH ve výši 17,5 procenta?
Jednoznačně.

Uvědomujete si, že podle ekonomických propočtů přinese jednoprocentní zvýšení obou sazeb do rozpočtu téměř deset miliard korun ročně, zatímco sjednocení na 17,5 procenta jen 1,5 miliardy?
Stejně tak si uvědomuji, že zvýšení DPH z 10 na 14 procent mělo za posledních osm měsíců letošního roku přinést okolo 15 a půl miliardy, ale podle údajů ministerstva financí bylo nakonec vybráno jen 1,6 miliardy. Je tedy otázkou, zda zvyšování DPH v době krize nestlačí poptávku směrem dolů. Chci od ministra financí slyšet různé varianty, jak se s tím poprat.

Vy jste tohle všechno nevěděli před čtyřmi, dvěma měsíci, kdy se balíček projednával?
Věděli, a já jsem na to opakovaně upozorňoval, dokonce jsem v jednu chvíli připustil, že než hlasovat pro takovéto návrhy Miroslava Kalouska, raději složím mandát. Faktem je, že vedení ODS až do včerejška nepřipouštělo debatu o změnách.

Vaše argumenty jsou politické 
a do značné míry také ekonomické. V normální zemi by byly asi relevantní…
My nejsme normální zemí?

Poslanec ODS Boris Šťastný.Jsme zemí, kde se justici už jaksi nedostává cel, kam by umístila všechny zkorumpované politiky. Tudíž se má za to, že hlavním důvodem rebelie v ODS je blížící se kongres vaší strany, aktivismus pana prezidenta, neuspokojené ambice části ODS a možná i vzpoura bílé mafie, tedy lidí, kteří měli něco společného s VZP a zdravotními knížkami IZIP. Vy žádný z těchto faktorů nepřipouštíte?
Miluji konspirační teorie, protože nutí člověka, aby se zamyslel nad podstatou problémů. A tou je zvyšování daní v době krize, což je totálně proti programu ODS. Druhou věcí je rozhodování konkrétních lidí v konkrétním čase. Tam mohu připustit, že pro někoho může být nějaký faktor důležitější než jiný.

Třeba porážka v souboji o pražskou radnici, kde vás převálcoval Bohuslav Svoboda?
Jistě mohla existovat konspirační teorie, proč bych byl býval měl ve středu hlasovat proti návrhu, a to pomsta Petru Nečasovi za to, že podpořil uzavření koalice na pražském magistrátu primátorem Svobodou bez jakéhokoliv mandátu a proti většinovému rozhodnutí vlastní strany.

To snad není dost dobrý motiv?
Kdyby byl, hlasoval jsem ve středu proti balíčku, ale já ho podpořil.

Poslanec ODS Boris Šťastný.Teď, pane poslanče, teď, kdy to nemá žádnou dohru. Až podruhé budete proti, jak jste avizoval, utnete Petru Nečasovi hlavu.
Tak to není. Neříkám, že shodím vládu. Pokládám za fér veřejně deklarovat, co si o návrzích zákona myslím. Minule jsem to mohl udělat ve chvíli, kdy byla norma, o níž se s námi nikdo nebavil, už na stole. Ta byla kompromisem vytvořeným jinou koalicí a jinými stranami, než vládnou nyní. Tentokrát se návrh teprve tvoří, a až se za dva měsíce objeví konspirační teorie o mé mstě Petru Nečasovi za jeho podporu pražského puče, všem připomenu svoje nynější stanovisko: Zvyšování daní, které nepřináší očekávaný příjem, není správné.

Až to finále přijde, bude úplně jiná politická atmosféra. Nedozraje na kongresu ODS situace do fáze, kdy bude na pořadu dne nejen změna taktiky, ale také vedení?
Ke směřování ODS mám řadu konkrétních výhrad a na kongresu představím své vize. I proto jsem se rozhodl kandidovat do vedení ODS.

Zvednete ruku pro Petra Nečase jako předsedu?
V tuto chvíli bych pro něj ruku zvedl.

Jakou roli přisuzujete Václavu Klausovi? Je to už potřetí, co směrem k Petru Nečasovi varovně zvedl obočí.
Je logické, že uvnitř ODS existuje široká skupina politiků, která má shodné názory s panem prezidentem Klausem. Když jsme v minulosti hovořili o některých levicových návrzích TOP 09, často to byl Václav Klaus jako zakladatel ODS, který zcela nezávisle mluvil obdobně. I v případě daní názorová shoda s velkou částí ODS existuje.

Premiér Petr Nečas k ní už zřejmě nepatří, když o nesouhlasu se zvyšováním daní mluvil jako o názoru na hranici ekonomické a politické debility.
Toto vyjádření se mi nelíbilo, ale jinak si Petra Nečase po lidské i profesní stránce vážím. Naštěstí podobné expresivní výstupy nemá často.

Poslanec ODS Boris Šťastný.Jiná Nečasova věta zato expresivní nebyla vůbec. Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi z TOP 09 měl údajně říct, že když podal trestní oznámení v kauze IZIP, položil vládu.
Také jsem tu větu četl 
v novinách, ale od pana premiéra jsem ji neslyšel. Já tady souvislost s balíčkem nevidím. Mezi šesticí nehlasujících poslanců jsou lidé, kteří s VZP nemají nic společného. A nenajdete asi většího kritika IZIP, než jsem já. Spojitost tu možná spatřuje ten, kdo nechce vidět podstatu věci a hledá zjednodušující zkratky.

Je fakt, že si lze těžko představit, jak by vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která má IZIP na starosti, zametla kauzu pod stůl se slovy, že když je ve hře osud vlády, musí jít spravedlnost stranou. Vraťme se tedy k vámi vzývané podstatě. Když bude Miroslav Kalousek trvat na balíčku v současné podobě, co uděláte při konečném hlasování?
Jsem optimista a v politice jsem velmi dlouho, proto vím, že kompromis je vždy možný. Miroslav Kalousek je zkušený politik a jistě si uvědomí, že v některých případech bude lepší udělat dohodu ve prospěch ODS. Věřím, že tak učiní. Pokud ne, bude platit oblíbená teze Petra Nečase: Až k tomu mostu dojdeme, tak ho přejdeme.

Kdo je MUDr. Boris Šťastný

• Narodil se 8. dubna 1970.
• Absolvoval 1. lékařskou fakultu UK, od roku 1990 působil ve vrcholných manažerských pozicích v komerční sféře.
• V letech 2006 a 2010 byl zvolen poslancem za ODS, nyní zastává funkci předsedy sněmovního zdravotnického výboru, šest let je členem správní rady VZP.
• V letech 2003 - 2006 byl poradcem prezidenta Václava Klause.

Poslanec ODS Boris Šťastný.

Autor: Kateřina Perknerová

8.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

Vražda v Jihlavě: Muž střílel po protijedoucím vozidle, řidička nepřežila

Letiště Schiphol v Amsterdamu, ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
1

Na amsterdamské letiště vnikl muž s nožem, policie ho postřelila a zatkla

AKTUALIZOVÁNO

Bělobrádek povede komisi pro BIS. Na NBÚ dohlédne Rozner z SPD

Bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) povede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. Někdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) dnes Sněmovna zvolila do čela stálé parlamentní delegace do Středoevropské iniciativy. Výsledky tajné volby oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Při bitkách mezi izraelskými vojáky a Palestinci čtyři Palestinci zahynuli

Izraelští vojáci zabili v pátečních přestřelkách čtyři Palestince a nejméně 150 dalších zranili. Palestinci pokračují už druhý týden v násilných protestech proti tomu, že americký prezident Donald Trump uznal Jeuzalém za izraelské hlavní město. 

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Ledeckou nezastavila ani mlha. Bude útočit na hattrick

Další triumf, tentokrát v mlze. Ester Ledecká ovládla den po triumfu v Carezze i další obří slalom Světového poháru snowboardistů v Cortině d´Ampezzo, byť všechny závodnice hodně zlobilo počasí a hustá mlha dokonce závod během semifinálových jízd zastavila.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT