Wenzl upadl na kolena, z této pozice mu mezi prvními pomáhal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a následně i další poslanci. „Pokud se, pane poslanče, necítíte dobře, můžete vystoupit později,“ nabízela Wenzlovi předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), což ale poslanec ANO odmítl.

Řádná schůze Sněmovny, 21. února 2023, Praha. Předseda ANO Andrej Babiš
Já budu mluvit, kolik chci. Babiš odmítl opustit pultík, obklopili ho příznivci

Poslanec v předem připraveném projevu označil vládní návrh na snížení červnové valorizace důchodů za protiústavní a asociální. „To je postup opravdu hodný dobráckého lidovce, který ještě nedávno tvrdil, že chce být sociálním svědomím koalice,“ prohlásil Wenzl na Jurečkovu adresu. Poslancův hlas postupně těžkl, což jiní zákonodárci sledovali se znepokojením.

Kubíček přistoupil s místopředsedou Sněmovny Janem Bartoškem (KDU-ČSL) k řečništi. „Pojďte si sednout, to by nedopadlo dobře,“ zaznamenal sněmovní mikrofon. Wenzl se ještě přihlásil ke čtveřici svých pozměňovacích návrhů k vládní penzijní předloze a v doprovodu řečnický pult opustil.

Poslanci pomoc odměnili potleskem

Kubíček jmenovitě poděkoval za pomoc a součinnost Pekarové Adamové, jejíž způsob řízení schůze poslanci ANO a SPD kritizovali, Bartoškovi a také Janu Burešovi (ODS). „Opravdu to nejsou stroje na politiku a předkládání zákonů. A za to vám dík,“ uvedl Kubíček. Na jeho výzvu poslanci pomoc odměnili potleskem.

Mimořádná schůze Sněmovny k návrhu na omezení mimořádné červnové valorizace důchodů, 28. února 2023, Praha. Na snímku ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Ministr Jurečka o valorizaci: Bez změny by nás důchody stály dalších 600 miliard

Server Seznam Zprávy loni v srpnu informoval, že se Wenzl musel v roce 2021 kvůli vážné nemoci stáhnout z politických funkcí, lékaři u něho našli leukemii. „Kostní dřeň mi byla úspěšně aplikovaná a pan docent mi řekl, že jsem v podstatě zdravý. Musím být jen opatrný v místech s vyšší koncentrací lidí. Do Poslanecké sněmovny proto budu chodit v respirátoru,“ řekl tehdy serveru Wenzl.