Dnešní jednání poslanců neprovázely na rozdíl od ustavující schůze před čtyřmi lety žádné debaty. Tehdy zákonodárci vedli spor zejména o určení počtu členů mandátového a imunitního výboru. V některých variantách totiž neměly mít ve výboru zastoupení všechny poslanecké kluby. Dnes plénum schválilo počet členů výboru hladce a bez diskuse.

Vycházel podle předsedy frakce občanských demokratů Zbyňka Stanjury z dohody klubů. Stejně lehce poslanci projednali i ustavení sněmovní volební komise, která vznikla tradičně jako první orgán dolní komory už minulý týden.

Lídři koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) podepsali koaliční smlouvu a vládní programové prohlášení, 8. listopadu 2021 v Praze
Koalice podepsaly vládní dohodu. Chceme vyvést zemi z krize, uvedl Fiala

Ustavující schůze začala státní hymnou. Jako první složil slib bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který schůzi v souladu se zákonem také svolal. Bude ji řídit až do zvolení nového předsedy. V čele dolní komory má podle dohod sněmovní většiny v podobě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty stanout předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Hnutí ANO, které skončí v opozici, oznámilo, že do funkce předsedy navrhne dosluhujícího vicepremiéra Karla Havlíčka.

Po Vondráčkově slibu následoval slib předsedy ODS a koaličního kandidáta na nového premiéra Petra Fialy jako nejstaršího bývalého místopředsedy Sněmovny. Fiala poté od řečniště vyvolával ke složení slibu do Vondráčkových rukou další poslance podle abecedního pořadí počínaje Ivanem Adamcem (ODS) a konče Markem Ženíškem (TOP 09). Slib stvrzovali podpisem u stolku, který je obvykle vyhrazen předkladatelům zákonů. Plénum sledovalo tento zhruba 40minutový ceremoniál vestoje.

Z 200 poslanců se z prvního dne ustavující schůze omluvili ze zdravotních důvodů poslanci Jiří Carbol, Pavla Golasowská a Marie Jílková (všichni KDU-ČSL), a také Josef Flek (STAN), jenž důvod nesdělil. Slib tak složí později, nejdříve při středečním pokračování schůze. Před čtyřmi lety se z tehdejších poslanců omluvil jen Jiří Dolejš (KSČM), který se účastnil sjezdu brazilské komunistické strany.

Omluveni z pracovních důvodů 

Z členů dosluhující vlády Andreje Babiše (ANO) se omluvili ministr školství Robert Plaga (za ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), a to z pracovních důvodů. Vládní lavice ale byla zaplněna jen zhruba z poloviny, jako první ji z přítomných členů vlády opustil končící vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), jehož strana se stejně jako KSČM letos do Sněmovny nedostala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve volebním štábu Pirátů a Starostů během voleb do Poslanecké sněmovny, 9. října 2021, Praha.
Jednohlasně. Předsednictvo Pirátů schválilo koaliční smlouvu vznikající vlády

Poslanecký slib složil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Už dřív ohlásil, že se sněmovního mandátu vzdá, protože nechce hromadit funkce a chce se soustředit na práci v kraji. Mandát po Holišovi připadne Margitě Balaštíkové, která byla poslankyní hnutí ANO ve dvou minulých volebních obdobích.

Poslanci se zatím v jednacím sále rozmístili v abecedním pořadí bez rozdílu klubové příslušnosti. Vedle sebe tak usedli staronový poslanec Tomio Okamura (SPD) a jeho starší bratr Hayato Okamura (KDU-ČSL), kterého vynesly k mandátu z 15. místa pražské kandidátky volební koalice Spolu preferenční hlasy. Oba bratři, kteří se kvůli názorovým rozdílům léta nestýkali, také skládali slib hned po sobě.

Volba šesti místopředsedů 

Ustavující schůze bude pokračovat od středečních 10:00. Debata by mohla vyvstat zejména při volbě místopředsedů, když se zástupci sněmovní většiny kriticky staví k Vondráčkovi jako jednomu ze dvou nominantů hnutí ANO. Hnutí SPD se zase nelíbí, že ve sněmovním vedení nemá mít podle plánů koalic žádného zástupce.

Zástupci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) vystoupili 26. října 2021 v Praze na tiskové konferenci k programovým prioritám. Na snímku Petr Fiala (ODS).
Šéf ODS Fiala: Prezident přijme demisi nynější vlády. Novou jmenuje v řádu týdnů

Místopředsedů dolní komory má být podle plánů sněmovní většiny šest, o jednoho víc než v minulém volebním období. Očekává se, že už v prvním kole tajné volby uspějí kandidáti stran obou koalic Jan Skopeček (ODS), Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Olga Richterová (Piráti) a také nominantka ANO Jana Mračková Vildumetzová.

SPD trvá na svém zastoupení ve vedení Sněmovny

SPD trvá na tom, že by mělo mít svého zástupce ve vedení Sněmovny. Novinářům to před dnešním zahájení ustavující schůze Sněmovny řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle plánů koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL,TOP 09) a Pirátů se STAN, které mají v dolní komoře většinu, SPD zastoupení v čele komory mít nebude.

"Je pro nás nepřijatelné, aby Piráti měli se čtyřmi poslanci zastoupení ve vedení, ale naopak SPD s 20 poslanci toto zastoupení nemělo," uvedl Okamura. Takzvanou pětikoalici obvinil z nedemokratického jednání.