Hamáčka sociální demokraté považují podle Chvojky za kvalitního kandidáta. "S tímto usnesením jdeme do jednání s ostatními stranami," řekl končící ministr pro legislativu a lidská práva. ČSSD má podle něho zájem o vedení jednoho z pro ni prioritních výborů - sociálního, zdravotnického, bezpečnostního, branného a zahraničního.

Sociální demokracie, donedávna nejsilnější vládní strana, ve volbách v podstatě propadla. Přišla o 35 mandátů, počet jejích poslanců se ztenčil na 15.

Špičky ČSSD už ohlásily, že strana zamíří do opozice. Její volební lídr a místopředseda Lubomír Zaorálek ve čtvrtek sdělil, že se nedomnívá, že by se tento postoj změnil. Zaorálek už nebude na volebním sjezdu strany pozici obhajovat.

Ohledně podpory menšinové vlády, jak o ní dnes mluvil předseda vítězného ANO Andrej Babiš, úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec už odpoledne řekl, že nechce reagovat na pokusné balonky. Trvá na opoziční úloze ČSSD. Místopředseda strany Hamáček uvedl, že diskuse o hypotetické vládě je velmi předčasná. "Ze strany sociální demokracie stále platí to, že my preferujeme opozici," řekl.