"Své vystoupení zdůvodňuji názorovou neshodou a odklonem strany od myšlenek, idejí a programu. Odcházím z poslaneckého klubu, protože už nechci hájit zájmy této strany," řekla Hnyková. Uvedla, že se v rámci Úsvitu snažila dosáhnout změny politiky, ale nezískala pro ni podporu předsedy hnutí Miroslava Lidinského.

Kateřina Valachová poskytla Deníku rozhovor.
Ministryně: Peníze na růst mezd nepedagogů dostanou kraje do týdne

Hnykové vadí také doporučení vedení Úsvitu, aby členové hnutí kandidovali za takzvané vlastenecké strany. "Já nechci, aby moje jméno bylo spojováno se stranami, které mají krajní názory, to je v rozporu s mými postoji a s mým jednáním," řekla.

Poslanecký mandát si Hnyková ponechává, aby mohla do voleb dokončit započatou práci. Do žádné jiné strany se ale vstoupit nechystá. "S nikým jsem nejednala o umístění na kandidátce. Pokud přijde nabídka, zvážím ji a rozhodnu se," řekla.

Zakladatel Realistů Petr Robejšek
Robejšek bude kandidovat z posledního místa

Z hnutí Úsvit vystoupil koncem května i poslanec Martin Lank, který své rozhodnutí zdůvodnil názorovým rozchodem s Úsvitem a příklonem hnutí k extremistickým stranám. Lank zůstává členem poslaneckého klubu hnutí, vstoupil ale do strany Realisté, za kterou bude na podzim kandidovat do Sněmovny na Vysočině.

Výhrady vůči směřování Úsvitu vyjádřil v květnu i předseda poslaneckého klubu hnutí Marek Černoch. Kvůli spojování Úsvitu s extremistickými stranami uvažuje o vlastní politické budoucnosti mimo hnutí.

Úřadu rakouského prezidenta se dnes složením slibu oficiálně ujal vítěz opakovaných voleb Alexander Van der Bellen.
Rakouský prezident chystá na konec června oficiální návštěvu Česka