"O změně stranických barev neuvažuji, ale je pro mě velice těžké koexistovat s kolegy v klubu, kteří nechápou moje rozhodnutí, asi mají jinou morální integritu, nikterak to nesnižuji, ale ano, zvažuji odchod z Poslaneckého klubu ODS," uvedla ve středečních Televizních novinách TV Nova Majerová Zahradníková.

Na přímý dotaz TV Nova, jestli odchod pouze zvažuje, nebo je skutečně rozhodnutá z klubu odejít, potvrdila, že odejde. "Ano, jsem rozhodnutá," doplnila. „Je pro mě velice těžké koexistovat s kolegy v klubu, kteří nechápou mé rozhodnutí,“ řekla poslankyně. Stranické barvy měnit nehodlá.

Majerová Zahradníková v dnešní debatě před hlasováním o Klausovi oznámila, že pro jeho odvolání hlasovat nemůže, protože vždy byla zastáncem odbornosti. Klub jinak hlasoval jednotně, Sněmovna na návrh ODS Klause ml. ze školského výboru odvolala.

Druhý nejsilnější klub

O tom, že by nehlasovala pro Klausovo odvolání, přemýšlela už od chvíle, kdy ho ODS vyloučila ze strany, uvedla Majerová Zahradníková. "Měla jsem na to měsíc a rozhodně to není nějaký emocionální záchvěv," řekla. Do Poslanecké sněmovny šla jako bývalá učitelka prosazovat kvalitní školství, rodinu, práva jednotlivce a svobodu, uvedla. "V poslední době cítím totální deziluzi z toho, že jedna z proklamací, kterou ODS vždy říkala, že školství je její priorita, tak dělá vše pro to a ukazuje to na svém jednání, že je ochotna školství vyměnit za cokoliv," prohlásila.

Vedení ODS vyloučilo Klause ml. ze strany v polovině března, protože podle její výkonné rady "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS". Předsednictví školského výboru připadlo občanským demokratům na základě povolebních dohod ve Sněmovně. ODS před časem neprosadila výměnu Klause mladšího v čele výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. Proto dnes navrhli Klausovo odvolání z výboru, Sněmovna místo něho zvolila nového nominanta občanských demokratů Karla Krejzu.

I po odchodu Majerové Zahradníkové zůstane Poslanecký klub ODS s 23 členy druhým nejsilnějším ve sněmovně. Nejsilnější zastoupení v dolní komoře má se 78 poslanci ANO.