Štáchová se do poslední chvíle věnovala divadlu, kterému zasvětila svůj profesní i osobní život. Nastoupila jako elévka, po roce odešla studovat Divadelní fakultu a po absolvování se v roce 1966 stala členkou této oblíbené loutkové scény. Byla interpretkou Máničky a od roku 1971 i nové postavy, kterou pro ni vytvořil její manžel Miloš Kirschner - paní Kateřiny Hovorkové alias Mániččiny bábinky.

Štáchová působila také v rozhlase, televizi a dabingu; jejím hlasem mluví Líza Simpsonová v televizním animovaném seriálu. S Kirschnerem natočila nesčetně gramofonových desek, kazet a CD. V této činnosti pokračovala s jeho nástupcem Martinem Kláskem. Byla autorkou knih, televizních scénářů i těch pro zvukové nosiče. Psala hry pro děti i dospělé, které se hrály doma i na zahraničních zájezdech.

Poslední rozloučení s loutkoherečkou a ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka Helenou Štáchovou, která po těžké nemoci zemřela 22. března ve věku 72 let se uskuteční ve 13:00 hodin, v Krematoriu Strašnice, Vinohradská 214, Praha 10 - Strašnice, Velká obřadní síň.

Čtěte také: Spejbl, Hurvínek a Mánička nemají "maminku". Zemřela loutkoherečka Štáchová