Počet vězňů podle Pospíšila neustále roste, počátkem roku se zvýšil zhruba o 500 lidí. V současnosti je tak podle ministra ve věznicích kolem 24 tisíc odsouzených a obviněných. Úřad proto žádá o 700 milionů korun na věcné výdaje a 200 milionů na platy. Podle předkládací zprávy ministerstva mohou věznice se současnými finančními prostředky řádně fungovat pouze do poloviny roku.

Každý vězeň podle Pospíšila stojí daňového poplatníka denně 1000 korun. Vláda se proto podle něj musí zabývat i tím, zda by ve věznicích měli končit například neplatiči alimentů. V současnosti je jich k nepodmíněnému trestu odsouzeno zhruba 3000 a místo, aby posílali peníze svým dětem, stát na ně ještě musí platit. Někteří by proto podle ministra měli dostat například veřejně prospěšné práce, peněžité tresty nebo například odebrání řidičského průkazu.

„Součástí debaty by tak mělo být i to, jak má stát nakládat s pachateli méně závažné trestné činnosti, zda je třeba nemá více propouštět," uvedl v neděli Pospíšil. Propuštění by se však podle něj týkalo pouze asi tisícovky lidí. Zejména těch, kteří se dopustili přečinu, a to poprvé. Problémem České republiky je podle něj i to, že má velký počet recidivistů. Ve věznicích se naučili páchat další trestnou činnost.

S tím zásadně nesouhlasí předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Podle něj nelze propouštět vězně v situaci, kdy roste kriminalita a klesá počet policistů. Také podle Tejce věznicím chybí peníze, někde je méně dozorců, než by mělo být. Navýšení peněz, o které žádá Pospíšil, je však podle předsedy sociálnědemokra­tických poslanců nekoncepční. Řeší problém jen do konce roku.