Pošta začne obchodovat podobně jako americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's. Začne používat takzvanou franšízu, aby mohla přesunout svou agendu na živnostníky nebo obecní úřady. Vedení České pošty totiž chce omezit počet poboček. V rozhovoru pro Deník, který vyjde v úterý, to uvedl generální ředitel České pošty Petr Sedláček.

„Poštovní služby podle nás může zajišťovat jednak pobočka České pošty, ale může dojít i na některou formu spolupráce mezi Českou poštou a externím subjektem. Tuto spolupráci označuje pojem franšíza,“ uvedl Petr Sedláček. Podle něho se mohou služby zajišťované Českou poštou přesunout třeba do vesnických konzumů, ale i na obecní úřady.

Příspěvek na provoz poboček

Ve své podstatě by to vypadalo tak, že Česká pošta by živnostníkům či obecním úřadům přispívala na provoz pobočky. Lidé by si tak vedle nákupu rohlíků či vyřizování úředních záležitostí mohli zaplatit složenky či poslat doporučený dopis.

„Musíme si uvědomit, že malé obce nemají problém jenom s poštou. Jsou třeba v situaci, že jim třeba zrušili autobus, zkrachoval konzum či zavřeli hospodu. A proč? Protože takový konzum provozoval soukromník, který si nevydělal na náklady spojené s provozem. Ve chvíli, kdy se služby sloučí a my mu poskytneme peníze na provoz poštovních služeb, tak mu to úplně změní ekonomiku,“ říká šéf České pošty s tím, že podobný princip se dá aplikovat i na malé obecní úřady, kterým peníze navíc pomohou zaplatit člověka, který k tomu bude zajišťovat běžnou úřední agendu.

Spokojenost obcí

Podle Jaromíra Jecha, místopředsedy Svazu měst a obcí, je to krok správným směrem. „Tato záležitost se začala rozjíždět na sklonku loňského roku, kdy jsme rezolutně protestovali proti rušení malých poštovních poboček. Starostové, kterých se to tehdy týkalo, nejsou proti. Bude ale záležet na individuální dohodě,“ uvedl Jaromír Jech.

„Je to dobře, protože obec, která nemá poštu, přestane plnit svou funkci obce. Na druhou stranu, proč by měla Česká pošta rušit pobočky, když vydělává takové peníze,“ nechal se slyšet starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík.

Podle Petra Sedláčka by první vzorová franšízová pošta měla začít fungovat už letos. Zatím ale ČP nechce zveřejňovat, ve které to bude obci.