Dokud si nebudeme jisti, že zavedení mobilního doručování bude pro lidi znamenat zkvalitnění poštovních služeb, kamenné pobočky se v žádné ze 179 obcí rušit nebudou. Po jednání se zástupci Svazu měst a obcí (SMO) to včera prohlásil náměstek ministerstva vnitra (MV) Zdeněk Zajíček.

MV tak jako zřizovatel pošty vyslyšelo požadavek starostů, aby se plánované rušení pošt zastavilo a jednání se vrátila na začátek. Kdyby k tomu nedošlo, byly obce připraveny demonstrovat před sídlem České pošty.

Ministerstvo se SMO navíc omluvilo za způsob, jakým s obcemi pošta komunikovala. Zároveň se se starosty dohodlo na projektu, který by měl situaci vyřešit.

„1. října začne v každé obci po dobu tří měsíců současně fungovat jak kamenná pobočka, tak i mobilní doručování, které už funguje ve více jak třech tisícovkách obcích. To navíc bude doplněno o možnost ukládání i výběru peněz,“ představil Zajíček plán ministerstva. Během ledna ministerstvo průzkum vyhodnotí a v obcích, kde nedojde ke zkvalitnění služeb, kamenná pobočka zůstane.

Nadšení starostů ale poté zchladil prohlášením, že věří, že změny, které pošta chystá, se nakonec ukáží jako dobrý krok. „Rozhodně se nejedná o jednorázovou akci, v budoucnu bude pošta vyhodnocovat ekonomickou situaci i dalších poboček. Tímto přerodem si prošly všechny pošty na světě,“ dodal.

Místopředseda SMO Jaromír Jech přesto považuje jednání s MV za výrazný pokrok. Kritizoval ale jednání vedoucích představitelů pošty. „Problém byl, že se opět o něčem rozhodlo, aniž se o tom s někým jednalo. My teď budeme jako garant dohlížet na to, aby ta diskuse byla náležitě vedena,“ uvedl.

Celá kauza vznikla na konci srpna, kdy pošta zveřejnila seznam 179 menších obcí, kde by od nového roku mělo kamennou pobočku nahradit motorizované doručování. Proti tomu razantně vystoupili nejen zástupci těchto obcí, ale i ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Tisková mluvčí pošty Ditta Václavíková však bránila rozhodnutí státního podniku tvrzením, že rušené pobočky jsou ztrátové a změna bude pro lidi nakonec znamenat zlepšení.