O vyhlášce, která postup má upravit, chce ještě jednat s ministerstvem práce. Pokud se nedohodne na změnách, chystá protesty. Novinářům to dnes v Hradci Králové řekl šéf Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Odpoledne se sešel s ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09). Dohodli se na spolupráci.

Posudkoví lékaři hodnotí závislost na pomoci. Podle ní pak senior či postižený dostává příspěvek od státu. Dosud doktoři sledovali zvládání 36 úkonů, celkem to bylo 129 činností. Nově mají posuzovat deset oblastí. Zjišťují třeba, jak je člověk mobilní, zvládá hygienu, stravování, komunikaci, oblékání, péči o domácnost a další činnosti.

Rada s navrhovanou vyhláškou nesouhlasí. Podle ní je příliš obecná a nepřistupuje stejně k lidem s různým postižením. "Ministerský návrh podle nás způsobí, že tisíce lidí přijdou o průkazky zdravotně postižených, že tisíce lidí nebudou mít nárok na příspěvek na mobilitu, a tím se zhorší jejich schopnost cestování a pohybu," řekl Krása. U mobility se totiž hodnotí třeba to, jestli postižený ujde přerušovaně a s přestávkami pár kroků. Podle vedení rady sice někteří lidé pár kroků zvládnou, sami se bez pomoci ale jinak pohybovat nedokážou.

Krása po jednání s Drábkem dnes ČTK řekl, že rada má ministerstvu v pátek doručit svůj návrh vyhlášky a způsobu posuzování. Další jednání s úředníky se pak má konat 15. listopadu. O den později se mají vypořádat připomínky všech institucí. V tu dobu tak už rada bude vědět, zda její výhrady vzalo ministerstvo vážně a v předpisu je zohlednilo. Pokud neuspěje, chystá se svolat demonstraci k ministerstvu práce.

Lékaři ročně vypracovávají podle materiálů k návrhu vyhlášky kolem 140.000 až 150.000 posudků. Ministerstvo uvádí, že nynější posuzování je příliš složité a některé věci se v něm překrývají. Má se proto zjednodušit.