Posudky měly shrnout duševní rozpoložení obžalovaného Petra Kramného. Duševní poruchu u něj vyloučily.

„Pan Kramný netrpí žádnou psychickou chorobou, netrpí výkyvy nálad, které by vedly k depresím, nebyla zaznamenána žádná duševní porucha, kvůli které by nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost jednání. Zároveň u něj nebyly zjištěny psychotická rozpoložení," vypověděla psychiatrička Dana Skřontová.

Sklony ke lži

close Psycholožka Helena Khulová zoom_in Podle psychologického posudku pak má Petr Kramný sklony ke lži, potlačuje agresi a ve vztazích s lidmi manipuluje.

„Obžalovaný je sebestředný, narcistní, je praktický a projevují se u něj vysoké sklony ke lži. Je to člověk, který o svých pocitech nemluví. Často připisuje negativní jednání ostatním nikoli sobě. Projevuje se u něj zvýšená citlivost, postrádá sociologické vnímání, vyžaduje pomoc, trpí nízkou sebedůvěrou a odmítá odpovědnost za své činy. Má také nenaplněná a nereálná očekávání, která vedou k projevům potlačené agrese a násilí. Obžalovaný má nevědomé obranné mechanismy, které se projevují arogantním a nadřazeným jednáním, má pocity frustrace z neúspěchu. Lidi kolem může přehlížet," vypověděla psycholožka Helena Khulová (na snímku vlevo) a doplnila, že obžalovaný má často nepřiměřené až povrchní reakce.

„Projevuje se u něj závislost na partnerovi. Odmítá s ním domluvy a chce vztah udržet na manipulaci, což druhého člověka ve vztahu odcizí. Má strach z opuštění. Pocity zklamání vedou k projevům potlačené agrese, kterou neumí kontrolovat. Je ostražitý a svaluje vinu na druhé. Obecně vykazuje rysy patologické osobnostní poruchy," uvedla Helena Khulová.

Nenaplněná očekávání

Podle psycholožky byl vztah k manželce ambivalentní, kde se střetávala láska i nenávist.

„Zastává negativní postoje vůči manželce, za které mohou jeho nenaplněná očekávání. Zaznamenala jsem známky frustrace a ponižování manželky, které mělo vést ke zvyšování sebevědomí Petra Kramného. Vyjadřuje také odmítavý vztah k rodině manželky," uvedla psycholožka.

Obžalovaný podle posudku není schopen sebereflexe. „ Netrápí jej svědomí, nepřipouští si, že by mohl udělat chybu. Chybí také schopnost adekvátního posouzení situace a neumí se následně rozhodovat. Situace pak vnímá zkresleně. Neumí vzít odpovědnost za své činy a často se tváří, jako by se ho situace vůbec netýkala," řekla Helena Khulová.

Sebevražedné sklony psycholožka téměř vyloučila. „Petr Kramný sice vykazuje sklony k sebedestrukci, ale většinou o nich pouze mluví, chce aby je okolí slyšelo. Není tam zřetelná beznaděj," řekla Helena Khulová.

Přeřeknutí

Soudkyně Renata Gilová se následně zeptala na neobvyklý moment ve výpovědi Petra Kramného.

V jedné části v ní Kramný popisoval, jak manželku přemlouval k sexu. „Chtěl jsem počkat až Klárka umře… teda usne, abychom mohli jít na věc," uvedl Petr Kramný ve své výpovědi.

Podle psycholožky se pouze přeřekl a pousmál. „Tuto část si vybavuji, protože mě zarazila," doplnila Helena Khulová.

Chybí pocit viny

Podle psycholožky je nelogický fakt, že Petr Kramný volal po tragédii na pojišťovnu. „V takové situaci má člověk zúžené vnímání, zmatkovité jednání. Energie a pragmatičnost, s níž vyřizoval detaily pojistky je zarážející," uvedla Helena Khulová, která doplnila, že po prožitém traumatu chybí u obžalovaného pocit viny.

„Většinou po nehodách lidi trápí to, že situaci mohli nějak zabránit, že ji nezvládli. U obžalovaného jsem žádné pocity viny nezaznamenala," vypověděla psycholožka.

Na otázku státního zástupce, zda Petr Kramný chtěl na okolí působit dobře a snažil se vytvořit harmonický obrázek i o soužití s ženou, odpověděla psycholožka jednoznačně. „Obžalovaný chce na veřejnosti působit lepším, než ve skutečnosti je. Může za to jeho nízká sebedůvěra. Potřebuje, aby si okolí myslelo, že je vše ideální a snaží se tento dojem udržet. Narcismus jeho osobnosti, ho nutí ke zviditelnění," konstatovala psycholožka.

Petr Kramný podle psycholožky musel údajnou nevěrou ženy velice trpět. „Pouhé podezření na ohrožení vztahu vede k nepřiměřeným reakcím. Po tragédii v Egyptě navíc jednal neadekvátně, když se pídil po detailech nevěry manželky. Tyto činy neodpovídají traumatickému stavu," vypověděla Helena Khulová.

Podle ní ambivalentní vztah k ženě, který obžalovaný k Monice Kramné jednoznačně měl, často vede k nekontrolovanému jednání. Vraždu nevyjímaje.

Nebyl v panice

Magdalena Iwova Lis z Polska trávila dovolenou ve stejném termínu i v místě jako rodina Kramných. Ve výpovědi popsala, jak vnímala celou situaci.

„Stalo se to asi ve dvě v noci, byla jsem v noční košili. Někdo bušil na dveře. Otevřela jsem, stál tam muž muž ve věku 35-40 ti let, řekl help, ale nebylo to děsivé. Původně jsem myslela, že má problém s tekoucí vodou, protože to trápilo celé patro. Na chodbě byl hluk, tak jsem vyšla a vstoupila do jeho pokoje," uvedla ve výpovědi svědkyně z místa činu, kterou následné události značně ztraumatizovaly.

„Po té co jsem vstoupila do pokoje všimla jsem si holčičky, která ležela na zádech na jedné posteli a měla zdvižené ruce, byla úplně bílá, v první chvíli jsem nevěděla, že je mrtvá. Bylo to děsivé, nevím, zda měla otevřená ústa či oči, utkvěly mi hlavně ty křečovitě zdvižené ruce. Pak jsem zpozorovala na druhé posteli ženu, která už měla ruce podélně tělu, byla taky bílá. Všimla jsem si i Coca Coly, která stála mezi nimi a byla z části upita. Byla jsem vyděšená, vyběhla jsem na chodbu," uvedla Magdalena Iwova Lis, která u Kramného nezaznamenala žádný velký stres.

„Přišlo mi divné, že ten muž, který k nim patřil, nic nedělal, nevolal dál o pomoc. Nevím, proč klepal na mě. Bylo divné, že více nejednal, nevím ani co dělal, když jsem vyběhla a hledala pomoc. Když jsem se vrátila znovu na ten pokoj, tentokrát už s dalším mužem, kterého jsem poprosila ať pomůže, tak postižený jednal velice klidně," pokračovala ve výpovědi svědkyně.

V nohách jedné postele ležely papíry týkající se pojištění.

„Jsem přesvědčená, že postižený muž, chtěl vytočit nějaké číslo z těch dokumentů. Ten muž byl úplně v klidu, nechápala jsem to," uvedla Magdalena Iwova Lvova, která dále u Petra Kramného nezaznamenala projevy nevolnosti.

Kamarádka Moniky Kramné: dceru milovala

Odpoledne vypovídala Martina Klimová, kamarádka a blízká spolupracovnice Moniky Kramné. Uvedla, že vztah Moniky a Petra jí vždy připadal normální. „Dokonce jsem jim záviděla, nepozorovala jsem tam nic zvláštního," řekla Martina Klimová.

Monika byla podle kamarádky veselá osoba. „Monika byla sluníčko, byla pracovitá, ochotná pomoci a svou dceru milovala," řekla Martina Klimová.

Dále uvedla, že Petr byl žárlivý, ale chronické sledování z jeho strany vyloučila.

„Hlídal ji v rámci mezí. O údajné nevěře Moniky jsem nic nevěděla, jednou mi ukázala fotku nějakého muže ze Slovenska, ale myslela jsem, že je to bývalý přítel. Vím, že na dovolenou se těšila. Kupovala opalovací krémy i lak na nehty, těšila se i Klárka," uvedla svědkyně, která dříve žila s bratrem zesnulé Moniky.

„S Radmilem jsem vycházeli dobře, žili jsme chvíli spolu, oni s Monikou měli dobrý vztah," řekla Martina Klimová.