Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potili se na sportovištích, teď v politice

Praha - Testování terénu, zamyšlení, výpad a zásah. Bývalí šermíři světové úrovně Bohuslav Svoboda či Aleš Depta mají tuhle taktiku v krvi. Ukazuje se, že v politické kariéře se jim sportovní minulost skvěle hodí. Konkrétně pražský primátor si při loňském ovládnutí magistrátu počínal s obdobnou bravurou jako letos na olympiádě zlatý Venezuelan Ruben Limardo Gascon s kordem.

10.8.2012 0
SDÍLEJ:

BOHUSLAV SVOBODA (68), primátor hl. města Prahy za ODS Foto: ČTK, DENÍK

Proč politické strany lákají slavné sportovce na svoje kandidátky, je jasné. Jsou známí, přinesli lidem chvíle radosti a pýchy, za jejich výsledky byla dřina, vytrvalost a talent.

Proč ale na jejich nabídku kývli oni? Deník přináší postřehy několika z nich.

JOZEF REGEC, senátor za ČSSD.JOZEF REGEC (47), senátor za ČSSD

Československý reprezentant v silniční cyklistice, na olympijských hrách v Soulu 1988 obsadil osmé a desáté místo.

Cyklista slovenského původu žije na jižní Moravě, ale momentálně je samozřejmě v Londýně. „Shodou okolností tady potkávám kolegy z našeho národního týmu ze Soulu, například Honzu Železného nebo Václava Chalupu. Jsou to nostalgické vzpomínky na krásné mladé časy," říká muž, jemuž cyklistika kromě mnoha opojných chvil i hodně vzala. Etapu Závodu míru v okolí Kyjeva v roce 1986 sice vyhrál, ale po nedávné havárii v Černobylu se nevyhnul ozáření. Po dvaceti letech přišel o ledvinu, pravděpodobně v důsledku osudného ukrajinského spurtu. Teď, ve víru sportovního klání, na to ale nemyslí. „Londýnská atmosféra je krásná, přátelská. Ale to bylo i v Soulu a Aténách, kde jsem vedl cyklisty," říká. Potvrzuje, že každé hry mají své velké hvězdy i neuvěřitelně silné příběhy. „Letos všichni Britové očekávali na silnici triumf Marka Cavendishe, ale nakonec závod prokoučoval, nešťastně narazil do bariéry a vyhrála cyklistická legenda, skoro čtyřicetiletý Alexandr Vinokurov," připomíná Jozef Regec jeden ze zajímavých momentů londýnské olympiády. V Česku se rozvinula vášnivá debata, jestli Roman Kreuziger schválně před startem nebrzdil, aby pomohl svému stájovému kolegovi Vinokurovovi. „Na olympiádě se soutěží za vlast, ne za klub. Nevěřím, že by to Roman udělal jinak, koneckonců skončit na olympijských hrách patnáctý je krásný výsledek," soudí Jozef Regec.

A proč se úspěšný reprezentant, trenér a funkcionář rozhodl jít do politiky? „Jde mi o prosazení dobrého zákona o podpoře sportu. To je pro mě nejdůležitější téma. Když se totiž jeho financování systémově nevyřeší, na příští olympiádě v Riu bychom už nemuseli mít žádnou medaili."

KVĚTOSLAV SVOBODA (30), zastupitel města Znojmo za ODS.KVĚTOSLAV SVOBODA (30), zastupitel města Znojmo za ODS

Český reprezentant v plavání se zúčastnil tří olympiád: v Sydney 2000, Aténách 2004 a Pekingu 2008. V Aténách byl devátý na 200 metrů volným způsobem a 13. místo obsadil se štafetou na 4 x 200 metrů volným způsobem.

Pokoušel se o unikát, ale zhuntované tělo už se bránilo. Jako první plavec v historii bojoval o účast na čtvrtých olympijských hrách v řadě. Do Londýna se nakonec několikanásobný český rekordman Květoslav Svoboda nepodíval. V Řecku v roce 2004 byl dokonce vlajkonošem české výpravy. „To je nejhlubší moment mé kariéry," pokyvuje. Letošní hry ovšem sleduje pouze u televize. „Hodně se mi líbí, jak Londýn olympiádu pojal v porovnání s megalomanskou show před čtyřmi lety v Pekingu. Britové dávají na odiv svou kulturu. No a ve výsledcích plavání mě překvapily výkony mladých plavců. Je fajn, že olympiáda není pouze o Phelpsovi a Lochteovi, i když držitel 22 medailí Phelps předváděl neskutečné věci a myslím si, že ho nikdo dlouho nepřekoná," říká třicetiletý rodák ze Znojma a závodník brněnské Komety. „Phelpsův odchod plavání neuškodí. Pořád bude hvězda par excellence, která se kolem bazénu bude stále pohybovat. Už podepsal smlouvu s BBC jako komentátor pro hry v Riu de Janeiru 2016," dodává borec, který v roce 2003 na Světovém poháru v New Yorku Phelpse porazil. V prosinci se Květoslav Svoboda chystá zakončit kariéru na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Ale už nyní u něj začíná místo plavecké vítězit politická dráha. Má za sebou polovinu volebního období v zastupitelstvu Znojma, kam byl zvolen za ODS. „Ještě mám před sebou dva roky a chci splatit důvěru lidem, kteří mi dali hlasy. Bude to těžké, ale doufám, že něco pro sport prosadím," uzavírá mnohonásobný mistr republiky.

BOHUSLAV SVOBODA (68), primátor hl. města Prahy za ODS  BOHUSLAV SVOBODA (68), primátor hl. města Prahy za ODS

V 60. letech minulého století reprezentoval Československo v šermu. Na olympiádu do Mnichova v roce 1972 se nakonec nedostal, ale velkých závodů zažil pozdější špičkový gynekolog, děkan 3. lékařské fakulty UK a prezident České lékařské komory nepočítaně.

„Šerm v sobě kombinuje nároky nejen na fyzickou připravenost a koordinaci, ale především také na psychiku šermíře. Naučí vás pronikat do myšlení soupeře, předpovídat každý chystaný výpad, volit správnou taktiku boje, a hlavně vás naučí prohrávat i vítězit. Poskytuje tedy skvělou přípravu do života a do politiky obzvláště. Šerm je pro mě srdeční záležitosti," popsal Deníku primátor svůj vztah k milovanému sportu. Je logické, že mistra ČSSR z roku 1969 v jednotlivcích i družstvech nenechává sportovní událost čtyřleté periody klidným.

„Londýnská olympiáda je krásná a já se ji v rámci svých omezených časových možností pokouším sledovat. Pokud mám jmenovat jeden sportovní výkon, který mě zaujal, tak nemohu opomenout bronzovou medailistku z běhu na 400 metrů překážek Zuzanu Hejnovou. Přestože svůj závod nevyhrála, pro českou atletiku má její bronzová medaile cenu zlata. Je to po desetiletích naše první olympijská medaile z běžecké disciplíny a o to větší cenu má."

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odletěl fandit českým olympionikům a Deníku řekl:

Ministr obrany Alexandr Vondra.

Každému, kdo udělá zlatou, budu čepovat pivo celý den

Praha /ROZHOVOR/ - Ministr obrany Alexandr Vondra (51) je velký sportovní fanoušek. Tak trochu to má i v popisu práce, protože pod něj spadá celý armádní sport. Ten na londýnské olympiádě aktuálně zastupují oštěpaři Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý, za Duklu závodí i stříbrný veslař Ondřej Synek.

Vy asi nevstáváte ráno v pět, abyste si zakopal, zaplaval či pohrál s činkami, nebo se mýlím?
Náhodou – byl jsem kapitánem fotbalového družstva, když se hrál zápas u příležitosti ukončených jednání o česko-německé deklaraci. Bylo to náročné, to je fakt. Moc se mi nedařilo, takže po chvíli jsem musel do hlediště. Ale pozor, jako dítě jsem hrával tenis, chodil jsem dokonce k slavnému trenérovi Rampasovi, který stál u počátků kariéry Martiny Navrátilové. Problém byl, že mě pak zlákala na Klamovce restaurace, která byla o několik metrů blíž než ta hala.

Chcete říct, že od té doby už soutěžíte jen v rychlosti zvedání půllitru k ústům?
Hlavně v politických disputacích, ale ano, občas i v pivu. Je pravda, že jediný sport, který dnes můžu dělat a nezesměšnit se, je golf, protože se při něm jen chodí.

Víte, že mezi českými politiky je docela dost slavných sportovních jmen?
To vím, celou řadu bývalých vrcholových sportovců najdeme i v Evropském parlamentu, americkém Kongresu. Nepřekvapuje mě to, podstatou obou činností je soutěživost.

Jenže ve sportu jde o férové měření sil, zatímco v politice častěji o podpásové údery.
To bych neřekl, je tu kodex politika a olympijská charta, k nimž směřují ti i oni. Samozřejmě, vždycky se najdou lidé, kteří podvádějí, na jedné straně je doping, na druhé korupce.

V Londýně jste na dovolené?
Ano, olympiádu budu sledovat v rámci své dovolené, ale půjdu fandit hlavně armádním sportovcům, protože těch je v Londýně celá třetina. Mluvil jsem například s Ondrou Synkem po jeho návratu, blahopřál jsem mu k medaili a nesl mu plyšáka pro zlato, které se mu má narodit. Vyprávěl mi, jaká je v Londýně úžasná atmosféra, která se vůbec nedá srovnat s Pekingem, kde to bylo strašně oficiózní a politika tam dominovala nad sportem. Tady jde o přátelské hry, Britové fandí všem dobrým sportovcům. Veslaři na kanále Eton Dorney měli neuvěřitelné divácké kulisy, o nichž se jim v Račicích, kam chodí jen spolek nejbližších přátel a vášnivců, ani nezdá.

Britové jsou vůbec excelentní fanoušci, atmosféra při plážovém volejbalu, který se hraje pozdě večer před Buckinghamským palácem, je neuvěřitelná.

Do toho zapadala i nádherná hra našich děvčat. Mimochodem, slyšel jsem, že premiér David Cameron musel kvůli tomu odejít spát do hotelu, protože ho to rušilo. To mně by to určitě nevadilo, vydržel bych to rád.

Nemáte dojem, že Britům se povedlo vrátit olympijským hrám původní myšlenku sounáležitosti a radosti?
Sport je přece původně typická lidová zábava. Máme ještě několik želízek v ohni, atlety, bikery, moderní pětibojaře. Tak jsem slíbil, že když někdo z nich udělá zlatou, budu mu kdekoliv celý den čepovat pivo zadarmo.

Autor: Kateřina Perknerová

10.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:
Nález trezorů
1

Pozoruhodný nález v Německu: pod vodou leželo 45 trezorů

Ilustrační foto
21 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

AKTUALIZOVÁNO

Policie vyklidila ekonomku kvůli bombě. Před budovou postávaly davy studentů

U Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze na Žižkově byl dnes ohlášen nález podezřelého zavazadla s podezřením na výbušninu. Policie budovu evakuovala. Během akce začala doprava v okolí kolabovat.

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Dálnici D6 na Kladensku u Pavlova na pomezí dvou okresů ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod.

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v moravskoslezském kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza Rath: soud se opět bude zabývat vlečením v poutech

Městský soud v Praze dnes zamítnul část žaloby, ve které bývalý hejtman z ČSSD David Rath požadoval 60 tisíc korun za náklady údajně vzniklé v souvislosti s nezákonnou vazbou. Dalších 30 tisíc korun chce Rath za to, že byl k soudu kvůli údajné korupci "bezdůvodně, zlovolně, šikanózně vlečen v poutech", což ho podle něj v očích veřejnosti dehonestovalo. Tímto nárokem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, který v dubnu celou žalobu nepravomocně zamítl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení