Jejich likvidaci věnují pozornost nejen města, ale i organizace, jejichž zařízení vytvářejí pro potkany příznivé prostředí. Jednou z nich je společnost Vodovody a kanalizace, která zajišťuje deratizaci dvakrát do roka, na jaře a na podzim.

„Ve městech jako je Písek, se náklady na hubení potkanů pohybují kolem čtvrt milionu korun,“ řekl vedoucí oddělení rozvoje společnosti VAK JČ Jan Jindra.

Vlastní práci pak zajišťuje konkrétně v Písku firma Derado, Josef Bečvář.

„Opakovaná deratizace se dělá na základě zákonného nařízení a objednávají si ji nejen Vodovody a kanalizace, ale třeba také Domovní a bytová správa, různé firmy, městský úřad a samozřejmě i soukromníci,“ řekl Josef Bečvář.

Že má práce dost, dokazuje třeba fakt, že jen samotné město Písek má délku kanalizace, která je pro potkany hlavním domovem, 135 kilometrů.

Jarní včasné hubení je velmi důležité, protože v této době je páření nejintenzivnější. Následně by mohlo dojít k přemnožení, při kterém potkani opouštějí prostředí kanálů a expandují na veřejná prostranství.

„Otrávená návnada se dává na místa, kam by se neměly dostat děti a rovněž domácí zvířata. Kanalizace je tedy vzhledem k nepřístupnosti nejvhodnější,“ uvedl dále Josef Bečvář, který prozradil, že používá jed způsobující u hlodavců bezbolestné vnitřní vykrvácení.

Případný výskyt potkanů by měli občané hlásit na odbor životního prostředí.

„Mám pocit, že potkanů ve městě ubylo. Bydlím na sídlišti, kde před několika roky nebylo nic neobvyklého potkat potkana u popelnice, nebo jsem jich několik viděl v noci u dětského pískoviště. Nejstrašnějším případem pak bylo, když potkan vlezl v kočárkárně do dětského fusaku. Dneska je setkání s potkanem poměrně vzácné,“ potvrdil dobrý systém deratizace Karel Zíka.