Dojednal se zdravotními pojišťovnami, že budou nemocným potraviny dál hradit. Ministr to řekl ČTK. Obavy lékařů i pacientů, že by se vedle léků do 50 korun mohly z úhrad vyřadit i léčebné potraviny, vyvolaly reformní zákony. Obsahují ustanovení, které umožňuje dvojí výklad. Heger uvedl, že se úprava vztahuje ale jen na léky. Do čtvrt roku přesto připraví jednoznačnou novelu.

"Nejsme pyšní, že tato situace nastala, je v tom určitá chyba, ale dali jsme zatím výklad pro překlenutí řekněme čtvrtročního období. Do té doby uděláme zrychleným procesem novelu, která vypustí z textu potraviny, aby znění bylo jednoznačné," řekl ministr. Na novele se dohodl se šéfem Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou.

Podle Krásy by se měla novela stihnout do začátku příštího roku, kdy by mohly reformní zákony začít platit. "Je to vážná situace. Týká se asi 2000 lidí, takže z hlediska zdravotního pojištění to není takový problém, ale lidský problém je to obrovský," řekl ČTK Krása.

Speciální potraviny třeba pro pacienty s poruchou metabolismu zvanou fenylketonurie vyjdou totiž na 100.000 až 350.000 korun ročně. Pojišťovny je hradí jako jedinou účinnou léčbu. Pokud by přestaly, mohlo by to podle člena výboru odborné lékařské společnosti pro klinickou výživu Pavla Kohouta vést k přerušení léčby, tím i k ohrožení zdraví a v mnoha případech i života řady pacientů.

"Na recept se podle zákona o léku předepisují jenom léky, nelze na něj psát potraviny, ty stojí mimo zákon o léku. Takže by byl patový nonsens, že by se to vztahovalo na oboje," shrnul ministr.

Výklad ministerstva se shoduje s tím, který před pár dny zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten rozhoduje o úhradách, stejně jako o tom, co pojišťovny hradit nebudou. Ústav uplatní podle ředitele Martina Beneše ustanovení novely tak, že nepřizná úhradu léčivým přípravkům, které lze vydávat i bez receptu. U potravin pro zvláštní lékařské účely přizná úhradu jako dosud.

Pokud by podle Krásy ministr novelu nepřipravil, bude o ni rada postižených usilovat sama. Obrátila by se kvůli ní na poslance, aby změnu zákona navrhli. Krása věří, že novelu podpoří jak koaliční, tak opoziční zákonodárci.