„Já vlastně ani nevím, co vám k tomu mám říct, abych nemusela mluvit sprostě. Vždyť je to hrozné, koupila jsem jen zhruba patnáct základních potravin a platím o stokorunu víc než loni,“ stěžovala si Jarmila Rezková z Prahy 5 u kasy řetězce Billa. A opravdu se ukázalo, že i při nákupu nejběžnějších potravin musejí zákazníci sáhnout hlouběji do kapsy.

Redaktoři Deníku se přímo u obchodníků pokoušeli zjistit, jaký je rozdíl v cenách zboží přesně po roce. „To bohužel nevím, my si tu jednotlivé ceny neuchováváme, takže sama neznám žádné starší částky. Abych řekla pravdu, dostala jsem podobný dotaz poprvé,“ omlouvala se vedoucí dne z prodejny Albert na Můstku.

Stokoruny navíc

Ceny základních potravin ale sleduje Deník více než rok v rámci nákupního košíku. Redaktoři proto minulý týden vyrazili do vybraných obchodů, aby srovnali akutuální ceny s cenami z loňského ledna. Do očí bijící byl například rozdíl ceny baleného chleba Šumava v Delvitě/Bille na Florenci, kde stál přesně před rokem 11,90 korun, zatímco jeho dnešní cena je 19,90 koruny.

Skoro o deset korun více než loni stojí ve stejném obchodě i vejce jakosti A – deset jich koupíte za 31,90 koruny oproti loňským 22,90 Kč. O pět korun dražší hladkou mouku zase koupíte v Bille v pražské Celnici.

Bílá mouka podražila z 6,90 na součsných 11,90 Kč. „Ale nejde jen o jídlo, které můžete nahradit jiným, jsem v důchodu a navíc sama, to pak počítáte každou korunu. A já, kromě placení u lékaře a všech dalších poplatků, musím koukat na peníze i v obchodě, za chvíli už nebudu mít ani na chleba s máslem,“ povzdechla si Květa Strnadová z Prahy 1.

Zdražení o korunu či dvě se nemusí zdát tak děsivé, ovšem při týdenním nákupu běžné rodiny se celková suma vyšplhá o několik set korun výš. „Přiznám se, že mám docela slušný příjem, tak mě zvýšení cen netrápí tolik, jako jiné zákazníky. Ale i přesto je ten nárůst citelný. Máme s manželkou dvě děti a za nákup, za který jsme dříve nechávali čtrnáct set korun, dnes zaplatíme dva tisíce,“ shrnul Pavel Štítek u Teska na Národní třídě.

Grafiku zvětšíte klikutím na obrázek