Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel gymnázia Jiří Růžička: Povinná maturita z matematiky je cesta zpátky

/ROZHOVOR, VIDEO/ Vystudovaný češtinář a tělocvikář Jiří Růžička učí čtyřicet pět let, z toho čtyřicet na Gymnáziu Jana Keplera v Praze 6, kde je od roku 1990 ředitelem. Jeho škola je jednou nejúspěšnějších v republice a chlubí se řadou absolventů, kteří patří ke špičkám ve svých oborech.

27.5.2018 19
SDÍLEJ:

Jiří Růžička, pedagog a od roku 1990 ředitel Gymnázia Jana KepleraFoto: Deník / Martin Divíšek

I proto je zajímavé, co si o pojetí výuky myslí muž, jenž je od roku 2016 také senátorem. O tom, že k dobrým výsledkům lze dojít jinak než prostřednictvím biflování, testování a striktního dodržování plánu, je přesvědčen dlouhodobě.

A že ke kantorské profesi patří také humor, zjistí každý, kdo zaklepe na dveře jeho ředitelny. Od letošního majálesu je zdobí izolepou přilepený studentský vzkaz: „Když se v kině dívám na Ornellu Muti, toužím plnit dívčí tutti-frutti. Ale když mrknu na Růžu, nemůžu!!!“

U letošní státní maturity z matematiky propadlo 22,4 procenta žáků, čtyřku dostalo 24,5 procenta. Co z toho vyvozujete?
Především to, že maturanti matematiku pravděpodobně neumějí. Také to, že se na školách asi neučí úplně dobře. A v neposlední řadě by to měl být impulz k zamyšlení, jestli skutečně všechny obory a nástavby musejí končit maturitní zkouškou.

Včetně úvahy, že je čas na odklad nebo revizi plošného spuštění maturity z matematiky v roce 2021, respektive 2022?
To nepochybně. Řadu let jsem přesvědčen, že povinná státní maturita z matematiky je cesta zpátky, která ničemu nepomůže. Absolventi ji nebudou umět o moc lépe, spousta lidí u matematiky propadne a my se ji budeme snažit učit ne kvalitněji, ale tak, aby maturanti udělali testy. Nás by přitom mělo zajímat hlavně to, jestli jí žáci rozumějí.

Jak je možné, že se spory o povinnou matematiku a podobu případných testů pro všechny maturanty vedou zhruba deset let, kdy se státní maturita začala připravovat?
Matematika je úžasná v tom, že je nenahraditelná při rozvoji schopností a dovedností, které ostatní předměty rozvíjet nemohou. Mám na mysli abstraktní uvažování, logický postup krok za krokem vedoucí k ověřitelnému cíli. Jenže místo toho, abychom se soustředili na tuto oblast, ve výuce často klademe důraz na odučení co největšího množství kapitol, přičemž se látka neprocvičí, protože je málo času. Žáci se to učí mechanicky, což tlak na testy ještě umocní.

Proč to funguje právě takto?
Matikáři jako profesní skupina jsou velmi konzervativní, což ten obor do jisté míry předurčuje – a není to nic špatného. Horší je, že trvají na ohromném množství témat, která musejí středoškoláci zvládnout.

To pak vede k frontální výuce, vyloží se látka, procvičí se na dvou třech příkladech, udělá se písemka a bez ohledu na to, jak ji žáci zvládli, se jede dál. Já bych byl pro méně látky a více času na její skutečné pochopení a zažití. Další vlivná skupina se rekrutuje z řad svazu průmyslu, zaměstnavatelské lobby, hospodářské komory, která vše společně se sociální demokracií dotlačila k povinné maturitě z matematiky.

Není to logické při katastrofálním nedostatku technických kádrů?
Ale vždyť nejvíc absolventů středních škol je z technických oborů. Že pak zběhnou k jiným profesím, nebo že nic neumějí, je jiná věc. Nemůžeme očekávat, že v době, kdy se celý svět, vědění, konání posouvají neuvěřitelným způsobem dopředu, ze škol odejdou lidé s perfektními znalostmi daného oboru, které budou schopni okamžitě aplikovat v praxi.

Jak byste to řešil?
Dejme studentům dobré všeobecné základy, tedy schopnost rozumět textu a pracovat s ním, matematickou a IT gramotnost, jazykové kompetence. To by se mělo zvládnout na všech středních školách. Pak se zaměstnavatelé o absolventy musejí trochu starat, formovat je, pečovat o jejich rozvoj a nasměrování podle potřeb té které firmy.

Obory lidské činnosti se v současnosti hrozně rychle mění a lidé se budou muset pořád učit nové věci. Snáz jim to půjde, když budou mít na čem stavět. Mějme na mysli, že maturanti budou v nejproduktivnějším věku za dvacet třicet let, kdy spousta výrobních či obslužných činností už nebude existovat.

Podle předsedy Unie školských asociací ČR a ředitele chemické průmyslovky Jiřího Zajíčka je správné, že se konečně bude maturovat z matematiky povinně, například kvůli motivaci žáků a jejich kompetencím. Zároveň navrhuje snížení náročnosti testů, a to ve všech předmětech státní maturitní zkoušky. To není cesta?
Byla by tragédie, kdyby jedinou motivací ke studiu byl strach ze známky nebo z maturity. U nás na škole si ze 110 maturantů vybralo matematiku 85 a k tomu jich 90 přinese mezinárodní certifikát z cizího jazyka na úrovni B a C1, 25 dokonce C2.

„Místo uvolňování šroubů je stát utahuje a nutí všechny, aby byli co nejstejnější a vešli se do jednoho maturitního modelu.“ 

Jejich motivace je asi jiná než maturitní zkouška. Nikdy nezapomenu na svoji třídní na gymnáziu, která nám říkala: „Nebuďte otroubkové, nestudujete kvůli kusu špekového papíru – myšleno maturitní vysvědčení s vodotiskem – ale kvůli sobě.“ A my se teď dostáváme k tomu, že motivací má být zkouška? To je přece úplně špatně.

Čili nároky na maturanty by se snížit neměly? Ze Zajíčkova pohledu totiž není nutné, aby chemik exceloval z epizeuxe.
Jenže to je opačný postup, než by být měl. Teď jsme zjistili, že 31 procent studentů u maturity propadlo. Místo toho, abychom udělali něco pro to, aby něco uměli, tak se začneme bavit o tom, jak vše upravit, aby jich odmaturovalo co nejvíc.

A co námitka bývalých ministrů školství za ČSSD, že stát, který středoškolské vzdělání platí, má mít nástroj ke srovnání jednotlivých škol a k posouzení jejich výstupů?
S tím naprosto souhlasím. Nemyslím, že by to mělo vést k sestavování žebříčků, avšak stát by měl požadovat nějakou výstupní úroveň u lidí, kteří získají maturitní vysvědčení se státním razítkem. Proto jsem vždycky byl pro zavedení společné části maturitní zkoušky. Jenže jak to třeba vypadá u českého jazyka dnes? Zkouší se literatura podle partitury, která je z Cermatu předepsaná na každou minutu.

Týká se nějakých 20 titulů a otázky naznačují, co se žádá, aby maturant o literatuře věděl. Ve slohu se píšou stylistické útvary, které mají rozsah 250 slov a zajímá nás, zda žák dodrží formu, přičemž obsah, nápad, idea nám jsou více méně lhostejné. A pak je tu didaktický test, který rok co rok zvedne emoce, neboť se vždy povede polemika, jestli tam nějaká otázka být měla, nebo ne.

V tomto směru souhlasím s kolegou Zajíčkem, že bychom maturitu měli zjednodušit, nikoli však snížit nároky. Nechme na češtinářích, aby známkou na vysvědčení ohodnotili písemný projev studentů a jejich literární kompetence. Didaktický test u státní části by měl prověřit hlavně to, že jsou žáci schopni porozumět textu a mají základní jazykové dovednosti.

PŘEDCHOZÍ
1/3
DALŠÍ

Autor: Kateřina Perknerová

27.5.2018 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK/-CE rovnání dílů ve strojírenské zakázkové výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZÁMEČNÍK/-ICE rovnání dílů ve strojírenské zakázkové výrobě, středisko/pracoviště Hlízov 2, jednosměnný provoz, nástup možný ihned nebo dohodou., Náplň práce: rovnání dílů, vhodné pro manuálně zručné pracovníky/-ice., Požadujeme: základní znalost strojírenské výroby, čtení strojírenských výkresů, praxe v oboru výhodou., Nabízené výhody: práce v jednosměnném provozu, možnost přizpůsobení začátku a konce směny, zaškolení na danou pozici zkušeným lektorem, pravidelné výplaty, osobní ohodnocení, odměna za výkon, bonus za produktivitu, odměna za kvalitu, odměna za přivedení zaměstnance, odměna za přínos, úsporu či zlepšující proces., Nabízíme: práci v rozvíjející se české firmě, přátelský a tvůrčí kolektiv, slušné jednání, příjemné prostředí. Životopisy zasílejte na e-mail: jobs@svmetal.cz, Informace o firmě naleznete na. www.svmetal.cz, Podrobnější informace o nabízené pozici se dozvíte při osobním pohovoru.. Pracoviště: Sv metal spol. s r. o. p, 285 32 Hlízov. Informace: Veronika Antalová, +420 495 433 189.

Gastronomie - Koncept Kozlovna 30 000 Kč

Kozlovna Kozlovna pro přijme do svého kolektivu kreativního kolegu pro obor samostatný vrchní číšník. Požadujeme znalosti z oboru a znalost čepování piva. Jedná se o nově otevíraný projekt "Kozlí doupě" s pracovní dobou cca 17- 02.hod. Nabízíme stabilní základní platové podmínky od 30.000 Kč měsíčně plus benefity/bonusy osobního ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Možnost kariérního a profesního růstu.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 28 000 Kč

Optometristé Optometrista/ka - Sedlčany. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme Vaše optika, stabilní a zároveň dynamicky se rozvíjející česká společnost. Stavíme na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům na všech našich stávajících 50ti pobočkách v České republice. , , Aktuálně hledáme nové kolegy na pozici, , Optometristka / Optometrista , , Požadujeme:, , • VŠ vzdělání v oboru optometrie, • Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, • Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , • Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, • Vyšetření a měření zraku klienta, • Aplikace kontaktních čoček a jiné, • Poskytování poradenství zákazníkům, • Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, • Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , • Silné zázemí stabilní české společnosti, • Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, • Velkou podporu na počátku spolupráce, • Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, • Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, • Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzd. Pracoviště: Sedlčany, . Informace: Veronika Pokorná, .

Výroba - Výroba Seřizovači 120 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů MECHANIK-SEŘIZOVAČ/-KA CNC STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: MECHANIK-SEŘIZOVAČ/-KA CNC STROJŮ na středisku v Libřicích, - nástup možný dle dohody, - Náplň práce: seřízení stroje, nastavení základních technologických parametrů, ohýbání výrobků z tenkých plechů, údržba stroje, kontrola výrobků, odpovědnost za kvalitu a efektivitu výroby. , - Požadavky: vzdělání SŠ nebo ÚSO, technický směr výhodou, ne podmínkou, základní orientace v technické dokumentaci a strojírenských výkresech (zaškolíme),samostatnost, přesnost a důslednost, ochota učit se, - Nabízíme: motivační systém (osobní ohodnocení, odměna za výkon, bonus za produktivitu, odměna za kvalitu, odměna za přivedení nového zaměstnance, odměna za přínos, úsporu nebo zlepšovací návrh)., - Životopisy zasílejte na e-mil: jobs@svmetal.cz, - Podrobnosti o nabízené pozici se dozvíte při osobním pohovoru., - Informace o firmě naleznete na: www.svmetal.cz. Pracoviště: Sv metal spol.s r.o. - provozovna libřice, 503 44 Libřice. Informace: Veronika Antalová, +420 778 477 089.


Taťána Malá
AKTUALIZOVÁNO
22 17

Zeman se sešel s budoucími ministry. Neodcházím s pláčem, řekla Malá

Malenovický hrad po rekonstrukci
69

Malenovický hrad opět otevřel brány, návštěvníci ho doslova oblehli

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Knihovna Václava Havla zůstane v Ostrovní. Ústavní soud zamítl Bakalovu stížnost

Už v roce 2011 si podnikatel Zdeněk Bakala umínil, který je v nemilosti prezidenta Miloše Zemana, že Knihovnu Václava Havla inspirovanou první českou hlavou státu přesune blíž Pražskému hradu. Jenže letitý spor o rekonstrukci domu na Loretánském náměstí stále nekončí.

Estragon má v kuchyni co říct. Léčí, ale hlavně chutná

Estragon – koření proslulé hlavně ve francouzské kuchyni, koření, které běžným pokrmům dodá patřičný šarm. Není ale neznámé ani v našich kuchyních. Cesta na talíř však trvala estragonu poměrně dlouho: pochází z centrální Asie, už od nepaměti se používá jako léčivá bylina, která měla léčit uštknutí hadem, bolesti zubů nebo třeba mor.

Rusko zvyšuje věk odchodu do důchodu. Přes 40 procent mužů se ho nedožije

Zatímco Rusko žije mistrovstvím světa ve fotbale, ruská vláda přistoupila k nepopulárnímu opatření. Rozhodla o penzijní reformě, v rámci které se zvýší věk odchodu do starobního důchodu o pět let pro muže a o osm pro ženy. Ruský prezident Vladimir Putin přitom před několika lety prohlásil, že dokud bude prezidentem, tato hranice se nikdy nezvýší.    

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT