Novela školského zákona, jejíž návrh vláda teď pošle do Parlamentu, se zaměřuje především na opětovné zrušení povinné maturity z matematiky, ale zároveň přináší i další změny v modelu maturitních zkoušek. Od školního roku 2020/2021 chce Ministerstvo školství prosadit, aby se státní maturita omezila jen na didaktické testy, zatímco písemné i ústní maturitní zkoušky by se přesunuly do profilové části maturit.

Studenti by tak měli jako dosud možnost volby mezi matematikou a cizím jazykem. Podle již schválené předchozí novely totiž mělo od 1. listopadu dojít k zavedení povinné maturity z matematiky, proti čemuž protestuje značná část rodičů i odborné veřejnosti. Zájemci o maturitní zkoušku z matematiky by podle dnes schváleného návrhu měli nově dostat navíc možnost absolvovat maturitní zkoušku s názvem Maturita rozšiřující.

Ilustrační foto
Přechod k jinému mobilnímu operátorovi bude snazší

„Já bych k tomu jen řekl, že už potřebujeme schválit navýšení platů. Na základě posledního jednání s odbory, s panem předsedou Dobšíkem, jsme dospěli k názoru, a myslím, že oni s tím souhlasili, že je potřeba mít nějakou pohyblivou složku. Takže jsme se vrátili ke koncepci procentuálního navýšení platů ve výši osmi procent do tarifů a dvě procenta by byla pohyblivá složka,“ připomněl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády i aktuální vyjednávání vlády se školskými odbory o platech učitelů v příštím roce.

Jana Nečasová.
Státní zástupce v kauze BIS chce pro Nečasovou tři roky vězení