Odpověď si Deník vyžádal od ministerstva zdravotnictví, do jehož kompetence výklad usnesení vlády ohledně nošení roušek a respirátorů patří. A bohužel odpověď pro rodiče příliš potěšitelná není.

Lidé v rouškách - Ilustrační foto
Změna pravidel u povinných roušek: Za co hrozí pokuta, kde si ji lze sundat?

„Je zavedena povinnost pro všechny osoby ČR nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest. To platí také pro malé děti,“ sdělila Deníku Renata Povolná z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Výjimku mají děti do dvou let, kterou vláda schválila 30. března. Pokud rodiče dětem starším než dva roky ústa nezakryjí, vystavují se pokutě.

A ta není zrovna nízká. „Sankce za porušení nařízení povinnosti nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest se pohybuje až do výše dvaceti tisíc korun. Kontrola spadá pod obecní úřady obcí s rozšířenou působností,“ konstatovala v pátek Povolná.

K navléknutí roušky mohou občané vyzvat i policisté či městští policisté. V jejich případě je ale možná pokuta nižší. „Každý je povinen bez zbytečného odkladu uposlechnout výzvy anebo pokynu policisty. Neuposlechnutí výzvy je přestupkem proti veřejnému pořádku podle § 5 zákona o některých přestupcích a lze za něj uložit pokutu do 10 tisíc korun,“ uvedl na webu Policie.cz David Schön, mluvčí Policejního prezidia.

Šátky a chalupy

Pokud lidé nemají k dispozici roušku v dětské velikosti, mohou použít i jiný materiál. „Rouška může být klasická ústenka, doma vyrobená textilní nebo i šála či šátek,“ uvedla Povolná.

Ochranná rouška - Ilustrační foto
Roušku si lze vyrobit i doma. Tady jsou některé z návodů

Ministerstvo zdravotnictví v pátek  také upřesnilo, zda lidé mohou jet o víkendu na chatu či chalupu. Pokud nejsou v karanténě, tak jet mohou. Ale s omezeními, nesmí nikde „trajdat“. Hlavně se nesmí shlukovat s místními lidmi, protože karanténa platí i na chatě. 

„Občané, kteří nepociťují příznaky onemocnění mohou vycestovat do jiné lokality, s výjimkou lokalit uzavřených, při dodržení základních hygienických pravidel včetně vybavení rouškou, a za předpokladu, že v místě setrvají v uzavřeném prostoru rekreačního objektu a budou minimalizovat kontakt s okolím,“ doplnil Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva. Kdo má karanténu nařízenou lékaři, nesmí samozřejmě vyrážet ani na chatu. Musí zůstat doma.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník