11. červenec: Pohled k pláči

V místech, která byla při ničivých povodních v létě 1997 zaplavena jako první, voda pomalu ustupuje. V pátek 11. července, týden poté, co začaly první silné přeháňky jako předzvěst apokalypsy, lidé spatřují spoušť, kterou dosud přikrývala vodní hladina. Je to žalostný pohled. „Hladina klesá, pod vodou ale stále zůstávají Lazce, Nové sady či Chomoutov. V Černovíře a Nemilanech se hroutí domy. Lidé dostávají pitnou vodu, základní potraviny a potřeby. V některých nezatopených částech města se podařilo obnovit dodávku elektřiny,“ připomíná situaci v Olomouci 11. července 1997 speciál Olomouckého deníku z roku 2012.

25 let od ničivých povodní25 let od ničivých povodníZdroj: Deník

Na Slovácku ale zůstává situace nadále kritická a voda zde ještě řádí. „Morava dál utápí Uherské Hradiště a Otrokovice. Víc jak pětadvacet tisíc lidí je evakuováno,“ připomíná web Povodně 97

Jedenáctý červenec se stává kritickým zejména právě pro Uherské Hradiště, byť voda nadále řádí v celém Slovácku, na Zlínsku, na velké části jihu Moravy - míří třeba k Veselí nad Moravou. I v Uherském Hradišti zastihuje záplava lidi nepřipravené. „Morava v Uherském Hradišti kulminuje 11. července v devět hodin ráno,“ připomíná souhrnná zpráva o povodních z roku 1997 na webu Uherského Hradiště. 

Nepochopitelný krok primátora

Na vládní úrovni se nadále debatuje o tom, jak velké mohou být škody. Politici ale opakovaně upozorňují, že jde pouze o odhady. I tyto odhady se ale pohybují v řádech miliard korun.

Bouří to i v regionální politice - zejména v Olomouci. Navzdory tomu, že je stále téměř polovina města pod vodou, totiž odjíždí jeho tehdejší primátor Ivan Kosatík s rodinou na dovolenou do Řecka. Za tento krok se na jeho hlavu snáší vlna zuřivé kritiky.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni:

Povodeň v roce 1997 si vyžádala padesát lidských životů. Desetitisíce lidí přišli o střechu nad hlavou.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 4. července a katastrofa začala deštěm
Povodně v Uherském Hradišti v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 5. července a hladiny řek začínaly stoupat
Ničivá povodeň 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 6. července a velká voda zaútočila v noci
Při povodních v roce 1997 velká voda zaplavila i centrum Přerova. V nejkritičtějších chvílích dosahovala voda výšku i dva metry.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 7. července a záplavy si vyžádaly první oběti
Letecký pohled na zaplavené Troubky při povodni v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 8. července a voda smetla Troubky
Olomouc, 9. července 1997
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 9. července a voda odřízla od světa Olomouc
Povodně v roce 1997 v Otrokovicích.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 10. července a u Otrokovic se protrhla hráz