13. červenec: 29 obětí

I v neděli 13. července 1997 pokračuje trend, který naznačily už předchozí dny. Zatímco na severu Moravy voda dále ustupuje, na jihu prožívají lidé nejkrušnější chvíle. Nejhorší je v tuto chvíli situace na Hodonínsku - od již zalitého Veselí nad Moravou postupuje záplava k Hodonínu a na Břeclavsko.

Lidé v Hodoníně jsou nervózní. Zatímco obyvatelé severu Moravy neměli před povodní možnost vidět, co se na ně žene, obyvatelé Hodonínska už veškeré hrůzy znají z televize a novin. V Hodoníně, byť tamní obyvatelé věří, že se jim povodeň vyhne, jsou rozhodnuti neponechat nic náhodě. „Úřady vyhlásily stav ohrožení. Záchranáři z Hodonína evakuovali přes deset tisíc lidí,“ připomínal před pěti lety speciál Hodonínského deníku

close 25 let od ničivých povodní info Zdroj: Deník zoom_in 25 let od ničivých povodní

Hasiči nejen v Hodoníně dnem i nocí dávají na kritická místa pytle s pískem. „Vzpomínám si, jak jsme s vojáky vezli pytle s pískem na loďkách, které vozí po Baťáku turisty,“ vyprávěl Hodonínskému deníku před několika lety pamětník událostí Tomáš Nekarda z Veselí nad Moravou, které řeka Morava rovněž zaplavuje 13. července 1997.

Kromě toho, že lidé na Hodonínsku a Břeclavsku trnou strachy, jak bude povodeň vypadat zde a zda bude stejně hrůzná, jako na severu Moravy a ve Slezsku, během dne se objevuje děsivá zpráva. Úřady uvádějí, že má osmisetletá voda již 29 obětí. A to stále nemusí jít o konečné číslo.

Návrat domů

Ve Slezsku a na severu Moravy mezitím lidé nadále pokračují v uklízení škod. V neděli 13. července už je třeba v Olomouci hladina o dva metry nižší, a kromě nejhůře postižených oblastí města, kde se voda ještě drží, už jezdí téměř normálně hromadná doprava. „Někteří z tisícovky lidí ubytovaných v pěti evakuačních centrech se postupně začínají vracet do svých domovů,“ připomíná Olomoucký deník

Ne pro všechny je ale návrat domů realitou. Jen v Olomouci se zřítilo kolem sto domů. A například v Troubkách, které se jen před pár dny staly symbolem zkázy, je v troskách domů přes dvě stě.

Mnozí lidé v celé postižené oblasti tak nedobrovolně musí zůstávat v evakuačních centrech nebo u příbuzných. Nemají, kam jinam by šli.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni: