14. srpen 2002: Praha pod vodou

Hlavní město je zatopeno. Nejde jen o historické jádro, ale také o okrajové části Prahy. Záchranáři nyní evakuují z bytô i ty, kteří z nich předtím odmítli odejít. „V odpoledních hodinách se Vltava vylila z břehů a zaplavila velké části města. Nejvíce postiženou čtvrtí se stal Karlín. Pod vodou se ocitlo i osm stanic metra,“ popisuje dění ze středy 14. srpna web Prahy 12

Hromadná doprava v Praze je kvůli zatopení metra zcela ochromena. Pod vodou jsou například stanice Invalidovna, Vltava, Florenc či Křižíkova. Pro dopravu jsou uzavřené také mnohé mosty, například Palackého most, či most Legií. „Liduprázdné ulice, houkání sirén, k tomu tlampače vyzývají občany k opuštění bytů,“ popisuje středeční ráno v pražském Starém Městě dobové vydání Zemských novin.

Kritická zůstává i situace v zatopené pražské zoo. Ošetřovatelům ani záchranářům se mimo jiné nadále nepodařilo odchytit dva ze tří lachtanů, které z jejich výběhu odnesla voda. Jedinou zachráněnou z trojice je zatím samice Julinka. Je nalezena u města Kralupy nad Vltavou. To je v dané chvíli ale reálně spíše pod Vltavou. Voda v ulicích s sebou odnáší kusy nábytku a vybavení ze zatopených domů, i padlé stromy.

Do republiky se vrací z dovolené tehdejší prezident Václav Havel. Volno ukončil vzhledem k situaci v zemi předčasně. Ještě v daný den si prohlíží škody, které velká voda napáchala v hlavním městě.

Zbytečná smrt

Vyčerpaní záchranáři upozorňují, že navzdory výzvám a nebezpečí lidé na mnoha místech odmítají opustit své domovy, a evakuaci se dokonce fyzicky brání. V reakci na tyto informace tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross prohlašuje, že kdo bude evakuaci odmítat, pro toho později nebudou záchranáři riskovat své životy.

Jaké kruté důsledky může mít odmítnutí evakuace, ještě v ten samý den ukazuje příběh desáté oběti záplav. Jde o zcela zbytečnou smrt. V Putimi na Písecku umírá ve své chalupě jednaosmdesátiletý muž. Opakovaně odmítal výzvy policistů a hasičů, aby odešel. Jeho chalupu ovšem pak zaplavila voda a muž se v ní utopil.

Sever v ohrožení

Kromě Prahy je nadále situace špatná i v jižních Čechách. Kromě lidí jsou tam v ohrožení i vzácné historické památky. Zaplavený je nejstarší dochovaný kamenný most v Čechách v Písku, v Českém Krumlově jsou poškozené a zatopené historické domy.

Povodňová situace se mezitím zhoršuje na Labi, povodeň míří na sever. Zde města dopředu evakuují obyvatele. Pod vodou se ocitá například chemická továrna Spolana v Neratovicích.

Jednou z mála dobrých zpráv dne je předpověď meteorologů. Ti uvádějí, že postižená místa konečně přestane trápit vytrvalý déšť. Ukazuje se tak první paprsek naděje, že katastrofa brzy skončí. K večeru pak navíc voda v Praze opadá, a média uvádějí, že metropole děsivou povodeň ustála.

Přesto situace v zemi zůstává nadále velmi vážná. Vláda žádá o mezinárodní pomoc.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni: