18. červenec: Další evakuace

Jsou to přesně dva týdny. V pátek 18. července 1997 je to čtrnáct dní od chvíle, kdy začaly výrazné srážky, které v konečném důsledku na Moravu a Slezsko přinesly osmisetletou vodu. A nyní, přesně jak předpovídali meteorologové, prší opět. Pro lidi z postižených oblastí je to ten nejhorší možný scénář. Sotva se vzpamatovali z katastrofy, která brala nejen celé domy, ale i lidské životy, čelí jí opět.

close 25 let od ničivých povodní info Zdroj: Deník zoom_in 25 let od ničivých povodní

Srážky sice nejsou tak extrémní, aby způsobily apokalypsu, jako na počátku velké povodně roku 1997, přesto se ale některé toky rozvodňují. V Uherském Hradišti řeka Morava po několika dnech poklesu opět stoupá právě 18. července. „Ve dnech 17. až 19. července došlo k prakticky stejné povětrnostní situaci jako při takzvané první povodňové vlně, při níž ovšem spadla zhruba třetina srážek. . I přesto došlo ke vzedmutí vodních hladin toků do té míry, že musel být ve většině okresů opět vyhlášen stav ohrožení,“ připomíná třeba dobová zpráva o povodni na Uherskohradišťsku, zveřejněná na webu Uherského Hradiště. 

Například na řece Moravě je vyhlášen druhý povodňový stupeň. Povodňové komise jsou v pohotovosti, na severu Moravy odchází z domovů několik tisíc lidí.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni: