22. červenec 1997: 48 mrtvých

Povodeň na celém zasaženém území pozvolna ustupuje. Trápení, které velká voda přinesla, ale zdaleka nekončí. Mnohde je ještě voda vylitá z koryt řek a způsobuje nemalé problémy. Dobové vydání Moravských novin Rovnost například informuje, že nad Tlumačovem na Zlínsku se po vylití řeky Moravy vytvořila na zemědělské půdě rozlehlá, několik kilometrů dlouhá laguna a vytváří nemalé problémy.

close 25 let od ničivých povodní info Zdroj: Deník zoom_in 25 let od ničivých povodní

Ve dvaadvacátý červencový den roku 1997 se ale objevují ještě i horší zprávy. Podle posledních informací už mají povodně 48 obětí. Sedm lidí z toho zemřelo na infarkty. Podle dobového vyhlášení Policejního prezidia se dva lidé v záplavami postižených oblastech nadále pohřešují.

V postižených oblastech se také nadále počítají škody, které povodeň napáchala. Například v Troubkách, které se staly symbolem uplynulé katastrofy, vojáci dál pomáhají s odklízením trosek zcela zničených obydlí.

Šéf vládního výboru na odstranění povodňových škod Jiří Skalický žádá, aby vláda uvolnila další prostředky v řádu sta milionů korun na obnovu v zaplavených oblastech. Státní dotace podle něj vyžaduje například obnova energetických sítí na severu Moravy.

Jak dále informují Moravské noviny Rovnost, do postižených oblastí na Moravě přijíždějí 22. července švýcarští experti na poskytování humanitární pomoci po katastrofách. Mají zde vyhodnotit situaci a následně úřadům v Praze sdělit návrhy na možné projekty, které by mohly pomoct.

Hrdinové a padouši

V tisku se objevují zprávy o tom, jak hrdinně a obětavě se zachovali při uplynulých povodních hasiči, profesionální i dobrovolní. „Na záchranné a likvidační práce bylo v postižených oblastech nasazeno 249 jednotek hasičských záchranných sborů okresů, 62 jednotek hasičských záchranných sborů podniků, 1196 sborů dobrovolných hasičů a 37 sborů dobrovolných hasičů podniků. Celkem při letních povodních na Moravě v roce 1997 zasahovalo 16 967 hasičů z 1 544 jednotek, bylo nasazeno 1 793 základních požárních automobilů, 163 speciálních automobilů, 250 záchranných člunů a 1682 přenosných čerpadel,“ připomněl v roce 2017 web Hasičského záchranného sboru ČR.

V dobovém tisku se vyskytují ale i zprávy o lidech, kteří se neštítili tragickou situaci zneužít. Například 22. července jsou zveřejněny informace o dalších případech rabování na Přerovsku.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni: