28. červenec 1997: Únik rybího tuku

Povodňová situace v zemi se každým dnem zlepšuje. Dokazuje to postupné odvolávání třetího stupně povodňové aktivity v jednotlivých postižených regionech. V pondělí 28. července je tento stupeň odvolán například na Hodonínsku, které v těchto dnech patří stále mezi nejhůře povodní zasažené okresy v republice.

close 25 let od ničivých povodní info Zdroj: Deník zoom_in 25 let od ničivých povodní

Nadále pokračuje likvidace škod a každou další hodinou se ukazuje jejich mimořádný rozsah. Úřad pro řešení mimořádných situací například potvrzuje, že v Otrokovicích kvůli záplavě unikla z tamní firmy Chemitran tuna rybího tuku používaného ve výrobně mazadel. Pro obyvatele Otrokovic sice nepředstavuje nebezpečí, i tak je ale jeho únik velkým problémem. Mastnota, která se dostala do záplavové vody, totiž poškozuje životní prostředí, pro mnohé rostliny a vodní živočichy je smrtelná.

Na povrch vyplouvají také další případy hyenismu, kdy se někteří lidé snaží zneužít tragickou situaci. Hygienici například varují před podezřele levnými potravinami. Jejich prodejce podezírají z toho, že jde o poškozené zboží ze zatopených skladů. Například hygienická stanice ve Zlíně řeší upozornění na prodej značkových čokolád za 10 korun, které ovšem po rozbalení podezřele páchnou.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni: