6. červenec 1997: Velká voda je tady

V noci na 6. července 1997 vyhání tisíce lidí z postelí a domovů velká voda. Déšť neutichá, a toky se vylévají z koryt, zaplavují ulice a plní vodou sklepy i obytné části domů.

V Ostravě má tamním magistrátem zřízené centrum tísňového volání plné ruce práce. Úřednícti připravují místa, kam by se mohli uchýlit lidé z postižených oblastí, které hasiči začínají evakuovat. „V neděli jsou svolávána zasedání okresních povodňových komisí a jsou vyhlašovány II. a III. stupně povodňové aktivity. Kritická situace je v okresech Svitavy, Bruntál, Jeseník, Šumperk, Vsetín, Opava a také Ostrava,“ připomíná web Hasičského záchranného sboru České republiky

25 let od ničivých povodní25 let od ničivých povodníZdroj: DeníkZ hasičských stanic vyjíždí do zaplavených okresů všechno, co má ruce a nohy. „Vysílány jsou jednotky ze všech sedmasedmdesáti územních celků České republiky, především z těch, které mají čluny, aby mohly zachraňovat osoby v zatopených oblastech,“ zmiňuje web hasičů.

Nejhorší je situace na Odře a Ostravici. Na Bečvě je dokonce vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Pod vodou se ocitají první vesnice v podhůří Beskyd.

Déšť neustává a odborníci varují, že následující hodiny budou kritické.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni

Povodeň v roce 1997 si vyžádala padesát lidských životů. Desetitisíce lidí přišli o střechu nad hlavou.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 4. července a katastrofa začala deštěm
Povodně v Uherském Hradišti v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 5. července a hladiny řek začínaly stoupat