7. srpen 2002: Vyhnaní táborníci

V noci na středu 7. srpna 2002 začíná pohroma. Vytrvalý déšť, o kterém ještě předchozího večera mluvili meteorologové, až nečekaně prudce zvedá hladiny řek, říček a potoků na jihu Čech. Ještě v noci do obydlí množství tamních obyvatel vtrhává voda.

Zdroj: Deník

Jak připomíná Českokrumlovský deník v roce 2007, k dešti se přidružuje i silný vítr, který láme stromy a narušuje elektrické vedení a hasiči tak mají plné ruce práce. Byť tato situace pokračuje i s rozedněním, a na některých místech - například na Malši v Pořešíně, je vyhlášen dokonce i nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity, a vodohospodáři upouští vodu z rybníků a nádrží, povodňová komise neshledává situaci zvláště kritickou.

Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii

Stoupající voda zaplavuje lidem spíše sklepy a garáže. Živel také vyhání táborníky. Jak uvádí dobové vydání Zemských novin, hasiči musí evakuovat chatovou osadu v Borovnici na Českobudějovicku a dětský tábor v Ličově na Českokrumlovsku. Vytopené je zčásti také město Slavonice.

Ozývají se informace, že velká voda začíná trápit i Slovensko a Německo.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia