9. červenec: Sekundy do exploze

Ve středu 9. července obloha dokonává to, co naznačovala už den předtím - konečně přestává pršet. K navečeru dokonce nesměle vykukuje mezi mraky slunce. Jenže lidé z povodní zasažených oblastí už z něj ani nemají radost. Bez ohledu na to, že déšť konečně vystřídalo jiné počasí, se totiž voda vylitá z koryt řek nemilosrdně žene dál zemí.

25 let od ničivých povodní25 let od ničivých povodníZdroj: DeníkŽivel postupuje na střední Moravu, část jižní Moravy a Kroměřížsko. Devátý červenec se stává apokalyptickým pro Olomouc. Jeho předměstí voda začala zaplavovat už den předtím, nyní má ale "pod kontrolou" celé město. „V Černovíře voda v noci na 9. července smetla na sedmdesát domů, ve městě zaplavila ulice, velká sídliště i továrny. Velká část města, včetně těsného sousedství historického centra, se dala projet jen na člunu, lidé se brodili k domům po pás i ramena ve vodě,“ přibližuje Olomoucký deník

Řeka Morava v Olomouci dokonce několikrát z původních prostor vyhání i místní krizový štáb. Jeho úkolem je řídit záchranné práce, místo toho ale jeho členové musí sami utíkat. Ve městě se také odehrává drama, které silně připomíná hollywoodské filmy. Vojáci na poslední chvíli zabraňují mohutnému výbuchu, když voda proudí do skladu chemikálii, které by při kontaktu s ní způsobily explozi.

Necháni napospas

I v zatopené Olomouci se odehrává to, co se o pár desítek hodin dříve dělo v Přerově, Troubkách, či dalších postižených vesničkách. „Leckde je nedostatek pitné vody, nefunguje elektřina, plyn ani telefony,“ připomíná web Povodně 97. V zatopených oblastech jsou tak lidé ponecháni napospas apokalypse. V terénu jsou sice tisíce hasičů, profesionálních i dobrovolník, a přes tisícovka vojáků, rozsah katastrofy je však příliš velký.

Kromě Moravy svou sílu nadále ukazuje i Ostravice či Svitava, která na jihu Moravy strhává mosty. V Čechách pak zuří třeba Divoká Orlice. V zatopených oblastech nadále nejezdí vlaky, a pod vodou jsou také silnice.

Vlna solidarity

Červený kříž i další organizace mezitím rozjíždějí velké humanitární sbírky. Lidé mají největší zájem o vodu a hygienické potřeby. Ti, kteří se rozhodli pomoct, přinášejí ve velkém také oblečení či věci na uklízení.

Jenže tak, jako krize vyvolává v lidech to nejlepší, v některých naopak vypluje na povrch to nejhorší. Média informují o případech rabování a policisté postupně skutečně za tyto činy zatýkají postupně desítky osob.

Hygienici a členové povodňových komisí mezitím varují před šířením epidemii v postižených oblastech.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni:

Povodeň v roce 1997 si vyžádala padesát lidských životů. Desetitisíce lidí přišli o střechu nad hlavou.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 4. července a katastrofa začala deštěm
Povodně v Uherském Hradišti v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 5. července a hladiny řek začínaly stoupat
Ničivá povodeň 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 6. července a velká voda zaútočila v noci
Při povodních v roce 1997 velká voda zaplavila i centrum Přerova. V nejkritičtějších chvílích dosahovala voda výšku i dva metry.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 7. července a záplavy si vyžádaly první oběti
Letecký pohled na zaplavené Troubky při povodni v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 8. července a voda smetla Troubky