S výjimkou závětří Krušných hor a Krkonoš spadlo za poslední tři dny v Česku nejčastěji mezi 30 a 60 litry vody na metr čtvereční. Na východě Moravy a na horách na severu to bylo ojediněle i více. Například na Pomezních boudách v Krkonoších spadlo za 72 hodin 168 lirů vody na metr čtvereční. Údaje zveřejnil ČHMÚ na facebooku.

Déšť v noci na dnešek oproti středě výrazně zeslábl. "Srážky se vyskytovaly už jen ojediněle. Maximálně napršelo za uplynulých šest hodin pouze do pěti milimetrů," uvedli ráno meteorologové. Dnes proto očekávají pokles hladin většiny vzedmutých toků.

Výstraha před vysokým rizikem povodní platí až do odvolání pro celou Moravu a Slezsko s výjimkou okresů Znojmo a Moravský Krumlov. Ohrožená je také většina Kraje Vysočina, především jeho severní část. Na východě a severu Čech platí varování pro celý Pardubický a Královéhradecký kraj, východní polovinu Libereckého kraje i středních Čech a také pro okresy na východě Ústeckého kraje.

Hladiny většiny toků v Moravskoslezském kraji, jež výrazně stouply po vydatných deštích ve středu odpoledne, už klesají. Jsou po kulminaci. Stoupá pouze Odra, do které se vlévají hlavní toky v regionu. Dotok by měl trvat ještě několik hodin.

Situace se uklidnila i v Kravařích, kde se ve středu připravovala možná evakuace obyvatel části Dvořisko. Šlo o stovku domů. Hladina tam podle měřicího čidla o 23 centimetrů překročila hranici třetího stupně a podle představitelů města hrozilo možné zatopení domů. V noci ale i tam hladina začala klesat a obavy se nenaplnily. Škody naopak voda páchala na Bohumínsku.

Moravskoslezští hasiči evidují od úterního odpoledne okolo 600 výjezdů spojených s deštěm a stoupajícími hladinami vodních toků. Momentálně například zasahují v Antošovicích a monitorují situaci u Hlučínského jezera, kde hrozí vylití ze břehů.

Bečva začala klesat, nahoru jde Morava

V Olomouckém kraji platil dnes ráno třetí povodňový stupeň na třech místech, a to na Bečvě v Přerově, Třebůvce v Lošticích na Šumpersku a na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Na několika místech stále zasahují hasiči, situace se ale podle jejich mluvčí Lucie Balážové v noci zklidnila.

Zatímco Bečva v nočních hodinách v Přerově kulminovala na 589 centimetrech a nyní by již měla pozvolna klesat, řeka Morava jde v Olomouci stále nahoru.

Na Přerovsku řádí i řeka Olešnice, která v Brodku u Přerova zaplavila ulice. „Řešíme ve spolupráci s vodoprávními úřady snížení hladiny toku,“ řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Voda se rozlila do pěti ulic a ohrožovala na sedm desítek rodinných domů. „Do dvou desítek z nich vtekla do obytné části. Hasiči objekty zabezpečovali pytli s pískem. Nasazeno bylo i velkokapacitní čerpadlo SOMATI, které dosud čerpá vodu ze zatopeného podjezdu ve směru na Prostějov. 

V Jihomoravském kraji byl ráno třetí povodňový stupeň na dvou místech, a to na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku.

Od úterního večera, kdy začalo pršet, evidují jihomoravští hasiči devět desítek událostí spojených s vydatným deštěm, zejména na Blanensku a Hodonínsku. "Ještě v průběhu noci jsme pokračovali s čerpáním vody ze sklepů," řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Ve Zlínském kraji stále platí třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení na řece Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku. Déšť v regionu však ustal, hladiny řek a potoků už nestoupají.

„Nejvíce událostí – sedmdesát devět – souviselo s čerpáním vody ze sklepů a jiných prostor. Patnáctkrát se jednalo o odstranění stromů z pozemních komunikací. Stromy spadly kvůli podmáčené zemině,“ upřesnil mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

Na Vysočině druhé povodňové stupně

Na Vysočině platí na řekách nejvýše druhé povodňové stupně, které značí pohotovost. Hladina Svratky v Dalečíně na Žďársku, která ve středu vystoupala až na třetí stupeň, klesla dnes v noci na druhý stupeň.

Na východě Čech platí nejvyšší povodňový stupeň na Chrudimce v Nemošicích, Novohradce v Úhřeticích, Doubravě v Pařížově a Třebůvce v Hraničkách. Vzestup hladin se však již zastavil. Na druhém stupni je Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí, Chrudimce v Hamrech nebo Novohradce v Luži.

Řeky a potoky zejména ve východní polovině České republiky rozvodnil silný a vytrvalý déšť už v noci na středu. Voda zaplavila silnice, pole, zahrady a sklepy.

Hasiči měli ve středu v souvislosti s počasím tisíce výjezdů. Odčerpávali vodu ze zatopených míst, stavěli hráze z pytlů s pískem a čistili propusti, aby mohla voda volně odtékat. Na řadě míst také museli odstraňovat popadané stromy a větve, které zlomil vítr.