Labe v Ústí nad Labem 5. ledna 2024 dopoledne. Voda znovu zaplavila část cyklostezky.
VIDEO: Povodňová vlna v Ústí zaplavila cyklostezku i garáž. Do vany opět teklo

Labe v Děčíně překročilo hranici třetího povodňového stupně, 560 centimetrů, ve čtvrtek ve 22:30, dnes ráno dosahovala hladina 582 centimetrů. V Litoměřicích se řeka dostala na stav ohrožení, tedy přes 380 centimetrů, dnes v 00:20 a v Ústí nad Labem přes šest metrů v 01:10. Dnes ráno se hladina v Litoměřicích pohybovala těsně pod 390 cm a v Ústí nad Labem byla na 613 cm. Kulminaci dolního Labe očekávají meteorologové v sobotu ráno, dnes se v Ústí nad Labem sejde povodňová komise.

Na Děčínsku je zatopená cesta do Dolního Žlebu, silnice do Prostředního Žlebu byla dnes ráno ještě průjezdná, informoval Děčín na facebooku. V Děčíně je dnes uzavřená kvůli vysoké hladině řeky městská knihovna, která se nachází poblíž řeky. Mimo provoz zůstává už od první povodňové vlny před koncem roku informační centrum. Okolí řeky kontrolují ve všech třech městech strážníci. Zatopené části cyklostezky jsou označeny páskami.

V Němčicích na Pardubicku překonalo Labe třetí povodňový stupeň kolem půlnoci. Podle Povodí Labe začíná řeka na tomto místě zvolna kulminovat. Okolo poledne by měla dosáhnout maxima v Přelouči, odpoledne v Kostelci nad Labem, večer v Mělníku a v sobotu během dopoledne v Ústí nad Labem, uvedlo povodí. Ve Vestřevi na Trutnovsku, kde platil ve čtvrtek třetí povodňový stupeň, už hladina Labe klesá, kolem 8:30 byla na nejnižším stupni. Druhý povodňový stupeň byl dnes ráno při setrvalé výšce hladiny na Orlici v Týništi nad Orlicí.

Labe v Němčicích vystoupalo v noci ze čtvrtka na pátek na třetí povodňový stupeň, v Přelouči zůstává první stupeň. Ostatní sledovaná místa v Pardubickém kraji hlásí normální stav. Aktuální informace o průtocích je možné sledovat na webu Povodí Labe.

Obě přehrady na Labi jsou plné. Zcela zaplněný je zásobní prostor ve vodních nádržích Labská a Les Království. V přehradě Pastviny na Divoké Orlici zbývalo dnes v 6:00 ještě devět procent.

Více o situaci na Labi na Mělnicku najdete zde:

V Neratovicích voda zatopila břehy včetně laviček.
Hladiny řek pomalu klesají. Labe na Mělnicku přešlo do stavu bdělosti

Hladiny řek na Mělnicku zatím ještě stoupají. Mělník a Neratovice už jsou ve stavu pohotovosti, byl tam shodně vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Labe by mělo kulminovat v pátečním večeru. V Mělníku se v pátek sešla povodňová komise. „Na základě hydrologické předpovědi se kulminace Labe očekává dnes večer při stavu hladiny 525 centimetrech," uvedla mluvčí města Alena Matějčková s tím, že až do odvolání zůstane protipovodňová hráz postavena.

Kvůli záplavám je neprůjezdná silnice z Opatovic nad Labem na Pardubicku do sousední Vysoké nad Labem. Kvůli zvýšené hladině Orlice policie v noci na čtvrtek uzavřela zaplavenou silnici II/298 vedoucí z Třebechovic pod Orebem do Krňovic na Hradecku a dál do Býště.

Podívejte se, jak hladiny řek stoupaly ve čtvrtek:

Hladina Moravy v Litovli jde opět nahoru. Podle předpovědi by v pátek měla dosáhnout 2.stupně povodňové aktivity, případně 3., tedy stavu ohrožení. Na snímku situace ve čtvrtek 4. ledna v 9:00.
Hladiny řek stoupají. Labe v Ústí zaplavilo část ulice, Olomouc zavřela náplavku

Vltava v Českém Krumlově se na třetí stupeň dostala už ve středu vpodvečer, ve čtvrtek odpoledne přechodně klesla na druhý stupeň, poté ale znovu stoupla. Třetí povodňový stupeň pro Vltavu v Českém Krumlově platí od výšky vody 220 centimetrů. Na hranici druhého a třetího stupně se tam bude řeka držet zřejmě ještě několik dní. Ovlivňuje to odtok z lipenské nádrže, který je kvůli dešťům a tání sněhu z minulých dnů zvýšený na 90 metrů krychlových za vteřinu. Druhý povodňový stupeň na Vltavě na jihu Čech platí ještě ve Vyšším Brodu na Českokrumlovsku.

Sázava ve Středočeském kraji stále zůstává na prvním stupni povodňové aktivity. V pátek dopoledne hlásily stav bdělosti Nespeky, Kácov i Zruč nad Sázavou. Povodňový stupeň má i Doubrava ve Žlebech. V Nespekách hladina řeky na prvním stupni nepřetržitě od středečního večera, kdy zde byla překonaná zdejší hranice stavu bdělosti, 230 centimetrů. Od té doby hladina kolísá. Nejvýše, nad 250 centimetry, byla ve čtvrtek ráno. Od té doby se drží nad 240 centimetry. V pátek kolem 9. hodiny dopoledne zde bylo 244 centimetrů, kolem 14. hodiny 243 centimetrů. Hranice druhé stupně je zde 300 centimetrů.

Řeka Sázava v pátek 5. ledna 2024 . Nespeky.Řeka Sázava v pátek 5. ledna 2024 . Nespeky.Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner

Také v Kácově je stav bdělosti od středy, kdy byla překonána zdejší hranice, která činí 240 centimetrů. Ještě ten den večera dosáhla hladina výšky 276 centimetrů a pak začala klesat, přičemž se dostala až pod hranici 260 centimetrů. Na první stupeň se hladina Sázavy vrátila také ve Zruči nad Sázavou. Zde byl platil od středečního poledne do čtvrtečního dopoledne, pak řeka klesla pod zdejší hranici 200 centimetrů.

V Plzeňském kraji jsou v pátek v důsledku deště a tání sněhu povodňové stupně na šesti řekách přitékajících z Českého lesa a v Plzni, šumavské řeky jsou už bez povodňových stupňů. Druhý povodňový stupeň má od čtvrtka nadále Radbuza ve Staňkově na Domažlicku, řeka ale už kulminovala a její hladina pomalu klesá.

Během víkendu se v Česku ochladí. Experti varují před ledovkou:

Během víkendu se začne pomalu ochlazovat a teploty spadnou pod nulu. Místy se musí řidiči i chodci připravit na ledovku. Ilustrační snímek
V Evropě udeřily rekordní mrazy, chlad brzy sevře i Česko. Hrozí ledovky

V Olomouckém kraji platí druhý stupeň povodňové aktivity na řece Moravě v Moravičanech na Šumpersku. Úrovně 270 centimetrů, kdy je pohotovost vyhlašována, dosáhla hladina řeky již před půlnocí. Od té doby voda nestoupá. V kraji platí také tři první povodňové stupně, a to na říčce Krupé v Habarticích, na řece Moravě v Raškově na Šumpersku a v olomoucké části Nové Sady. Kvůli zvýšené hladině je čtvrtka opět v Olomouci uzavřená náplavka. „Situace by se mohla zlepšit s příchodem mrazivého počasí v závěru tohoto týdne, které jednoznačně přispěje ke snížení průtoků,“ uvedl na stránkách města tajemník povodňové komise města Olomouce Jan Langr.

Hladiny toků začaly po vydatných deštích a tání sněhu stoupat v noci na středu. O víkendu meteorologové očekávají ochlazení, srážky se změní z dešťových na sněhové. Toky budou postupně kulminovat a pak zvolna klesat.